Mapy rysowane specjalnie dla Ciebie!

Mapy turystyczne i ozdobne.
Piękne, stylowe mapy ścienne
oraz użyteczne mapki regionalne.
Mapy wielkoformatowe
oraz mapki poglądowe.
Mapy do książek, a także
pamiątkowe z ciekawego wyjazdu.

Blog o mapach, podróżach bliskich i dalekich, inspiracjach i o tym, dlaczego mapy są przydatne 🙂

Boże Narodzenie na mapie świata

utworzone przez | Gru 20, 2017 | Podróże z mapą | 0 komentarzy

Boże Narodzenie to taki dziwny czas, gdy wszystko się ze sobą miesza, zauważyliście?

Z jednej strony pośpiech i stres, z drugiej spokój, odpoczynek, świąteczny spacer, lektura…
Z jednej strony zimo za oknem, z drugiej choćby te ciepłe skarpety, ciepła, rodzinna atmosfera, dobre, rozgrzewające jedzenie, u niektórych kominek…
Najpierw wydajemy pieniądze patrząc na chudnący portfel, potem cieszymy się obfitością wszelaką (u niektórych jest wręcz tak obficie, że już nie mogą 🙂 )
Bogactwem staje się miłość otaczających nas ludzi.
Na dworze ciemno, ale cieszy nas to, gdyż pięknie prezentują się kolorowe światełka na choinkach i domach.
Świętują i wierzący i niewierzący. Tradycje religijne przeplatają się ze świeckimi. Staramy się choć przez moment być dla siebie nawzajem i ze sobą, bo czujemy gdzieś tam pod skórą, że o to w tym wszystkim chodzi…

Święto obfitości, a jemy groch z kapustą – potrawy ubogich.
Narodziny Króla Świata… w szopie dla zwierząt.

Tak jakby Bóg chciał nam pokazać, że w tym momencie styka się Alfa z Omegą. Skrajności stapiają się w jedno, ogień krzepnie, blask ciemnieje…

Niesamowite, prawda?

W ten cudowny okres zabiorę Was w krótką wędrówkę po świecie, w miejsca, które mają coś wspólnego z Bożym Narodzeniem.

Zaczynamy oczywiście od Betlejem, ale proszę – dotrwajcie do końca, gdyż mam dla Was coś naprawdę pięknego 🙂

Betlejem

Miasto położone 10 km od Jerozolimy, między Morzem Śródziemnym, a Morzem Martwym.

Wszyscy znamy historię Bożego Narodzenia, choć często w gonitwie zapominamy, czyje to święto. Proponuję małe ćwiczenie: za każdym razem, gdy ktoś nas zdenerwuje, zajedzie drogę, zacznie dyskusję na temat wywołujący kłótnię, spróbujmy po prostu „nie przyjmować” tego nerwowego daru, nie brać go do siebie i broń Boże nie przekazywać dalej. Zachowajmy spokój, zanućmy wesołą kolędę i zdajmy sobie sprawę, że w szerszej perspektywie to nie ma znaczenia 🙂

Św. Mikołaj biskup
Innym dość oczywistym miejscem jest

Watykan (leżący w Rzymie),

który jest stolicą chrześcijaństwa.

Teraz udamy się …

do Turcji

W dawnym mieście Mira (obecnie Demre) na południu Turcji biskupem był Mikołaj, który został uznany za świętego.

Już w średniowieczu uważano Mikołaja za patrona dzieci. W X wieku wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię świętego, które w późnym średniowieczu staną się niezwykle popularne w całej Europie. XII-wieczne zapiski ze środkowej Francji przekazują, że w wigilię 6 grudnia zakonnice roznosiły prezenty dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami. Związek kultu z wręczaniem prezentów jest udokumentowany od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Wieczorem 5 grudnia, w wigilię święta Mikołaja, osoba przebrana za świętego obdarowywała owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzała pastorałem. Gdy święty nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie. (Wikipedia)

A skoro już jesteśmy przy św. Mikołaju, to skierujemy się na północ,

do Laponii (Rovaniemi w Finlandii),

gdzie (jak wieli zarzuca) mieszka „uzurpator”. Czyli przysadzisty, przerośnięty krasnal, z długą białą brodą, który ma magiczne sanie zaprzężone w renifery i w wigilię Bożego Narodzenia objeżdża cały świat, wchodząc do domów przez kominek i zostawiając prezenty pod choinką. Robi „ho ho ho” i wyjada ciasteczka. Santa Claus, św. Mikołaj, który zawładnął tym świątecznym okresem i zawładnął wyobraźnią dzieci, podsycaną przez kolejne pokolenia już dorosłych dzieci.

Postać współczesnego Mikołaja wykreowana została przez przemysł filmowy, który też raczy nas często uroczymi scenami świątecznymi

z Nowego Jorku.

Wszyscy znamy ogromną choinkę w Centrum Rockefellera oraz lodowisko w Central Parku.

Zanim dotrzemy do niepozornego miejsca w Belgii, zróbmy wypad na południe,

na Wyspę Bożego Narodzenia,

która stanowi zamorskie terytorium Australii i klimatycznie zupełnie nie przypomina „białych świąt”, chyba, że ktoś ma na myśli biały piasek na plaży. A czerwono tam jest od… corocznej migracji krabów! Przyznam się Wam szczerze, że ja bym się chętnie udała na tę wyspę nawet nie tylko na święta, ale na całą zimę!

Zdjęcie ze strony www.przedeptane.pl

***

A na koniec, jak obiecałam,

zrobi się naprawdę świątecznie – udamy się do Belgii,

gdzie w czasie I Wojny Światowej miał miejsce „Cud Bożego Narodzenia” – pozwólcie, że opowiem o tym słowami piosenki „It Could Happen Again” Collina Raye – posłuchajcie – poniżej video jest tekst tej pięknej piosenki po polsku.

> O tej historii nakręcono też piękny film pt. „Joyeux Noël” – polecam 🙂 <<

One frozen night in 1914 at the height of World War One
The unthinkable happened
All along the entire western front The British and German soldiers lay down their weapons
In an unofficial cease fire to celebrate Christmas Eve together
They exchanged gifts and saw each other as brothers And that peace lasted for two more days
When they were ordered back to battle
In those few days, though Men remembered the reason for Christmas Amongst the devastation And it’s a story that should never be forgotten Through the smoke filled night Silence rolls from both sides Across a bloody battlefield
It was a cold Christmas Eve in 1914
For those who were there it seemed unreal

As time was still, the spirit moved the soldiers To lay down their arms, raise their voice in song
And pretend for a while the war was over

If it could happen then, it could happen again A world torn apart to join hands and hearts To celebrate His birth, peace on this earth If for one magic night, we could find again a reason not to fight Maybe, there’s a chance, this time it might last

As opposing sides approached Through broken words they spoke It wasn’t long before they felt at ease
They shared their cigarettes What they had they used as gifts They didn’t feel like enemies
With candles lit, they stood shoulder to shoulder And on that field they found true common ground
And as they prayed, they dreamed the war was over

If it could happen then, it could happen again A world torn apart to join hands and hearts To celebrate His birth, peace on this earth If for one magic night, we could find again a reason not to fight Maybe, there’s a chance, this time it might last

If it could happen then, it could happen again

Pewnej mroźnej nocy w 1914 roku, podczas I Wojny Światowej wydarzyło się niewyobrażalne
Na całym froncie zachodnim obie strony złożyły broń – nastąpiło nieoficjalne zawieszenie ognia, aby razem świętować Wigilię Bożego Narodzenia.
Wymienili się prezentami i byli dla siebie braćmi. I ten pokój trwał jeszcze dwa dni. Wtedy dostali rozkaz wznowienia walki.

W czasie tych dni ci mężczyźni pamiętali o istocie Bożego Narodzenia, pomimo zniszczeń wojennych, które ich otaczały. I to jest historia, która nigdy nie powinna być zapomniana.

Zasnutą dymem noc wypełniła cisza, otulając obie strony krwawego pola bitewnego.
To była zimna Wigilia 1914 roku
Dla tych, którzy tam byli to nadal wydaje się snem.
Gdy wszystko ucichło, duch wypełnił żołnierzy, aby odłożyli broń, a wznieśli głosy w pieśni i przez moment udawali, że woja się skończyła.

Jeśli to mogło wydarzyć wtedy, może wydarzyć się znowu. Rozdarty świat może połączyć ręce i serca, aby świętować Jego narodziny, pokój na tej ziemi. Jeśli przez jedną magiczną noc potrafimy znaleźć powód, aby ze sobą nie walczyć, to może jest szansa, że ten czas będzie trwał dłużej.

Żołnierze z przeciwnych stron zbliżyli się do siebie, zaczęli porozumiewać się urywanymi słowami, ale wkrótce lody między nimi stopniały. Wymienili się papierosami, to co mieli wykorzystali jako podarunki. Nie czuli się wrogami.

W blasku świec stali ramię przy ramieniu i na tej ziemi znaleźli wspólny grunt, gdy modlili się i marzyli, żeby wojna już się skończyła.

Jeśli to mogło wydarzyć wtedy, może wydarzyć się znowu. Rozdarty świat może połączyć ręce i serca, aby świętować Jego narodziny, pokój na tej ziemi. Jeśli przez jedną magiczną noc potrafimy znaleźć powód, aby ze sobą nie walczyć, to może jest szansa, że ten czas będzie trwał dłużej.

Powiązane wpisy:

Trasa dla Bobasa testuje Mapę Polski dla dzieci

O MAPIE W DWÓCH ZADANIACH To doskonałe połączenie mapy do powieszenia na ścianie i aktywnej nauki geografii Polski (7 kart z wyzwaniami). Cały zestaw jest spięty sprytnymi, rozpinanymi metalowymi kółkami, które trzymają całość razem (nic się nie zgubi!).

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Bochnia i Wieliczka, czyli weekend pod ziemią

Pokażę wam dzisiaj, że nawet gdy zimno i deszczowo, można zorganizować sobie wspaniały odpoczynek, który nie tylko będzie aktywny, ale również wzbogaci naszą wiedzę i wzmocni zdrowie.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , , , | Leave a comment

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie! Oto atrakcje na niepogodę.

Choć większość atrakcji działa w sezonie letnim, jednak są też takie czynne cały rok. Sprawdź jakie atrakcje na niepogodę znajdziesz w danych województwach.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , | Leave a comment

Poznaj Polskę, bawiąc się w skojarzenia

Zabawa to najlepszy sposób na… wszystko! Czyż nie? Pobawmy się w skojarzenia dotyczące miejsc w Polsce.

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Co tu porobić w południowo-zachodniej Polsce?

Jakieś pomysły na przerwę świąteczną (podchodząc realistycznie do pogody)? Polska południowo-zachodnia zaprasza w podziemia! I nie tylko.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , | Leave a comment

Atrakcje dla dzieci w okolicach Bydgoszczy

Co ciekawego jest w okolicy np. Bydgoszczy? Gdzie są jakieś atrakcje dla dzieci, które i nas ubawią?

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Ten prezent nie trafi do kąta 🙂

Najlepszy prezent to taki, który daje radość całej rodzinie. Dzięki Mapie Polski dla dzieci macie gotowe ciekawe zajęcia. Może Was ona nawet wygonić z domu!

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

„Lekcja” z mapą Polski dla dzieci

Jak najlepiej przetestować produkt dla dzieci? Pokazać dzieciom 🙂 Tak też zrobiłam. Jak dzieci reagowały na mapę? Uskrzydlająco!

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

Czym mapki turystyczne regionu różnią się od typowych mapek topograficznych?

Poprzez moje mapki turystyczne chcę Wam ułatwić planowanie wypoczynku, znalezienie rozrywki w deszczowe dni, wypatrzenie najciekawszych DLA WAS atrakcji okolicy.

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Góry atrakcji na Dolnym Śląsku

 Placem po mapie… Dzisiaj zawędrowałyśmy na Dolny Śląsk. Kojarzyłam go zwykle z kopalniami, a tu taka niespodzianka! Owszem są tam kopalnie, ale i mnóstwo innych ciekawych rzeczy.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , | Leave a comment
Agnieszka Lorelai

Agnieszka Lorelai

autor

Nie-podróżniczka, choć uwielbiam podróżować. Nie-kartograf, choć robię mapy 🙂 Chcę poprzez moje mapy i mapki rozpalić chęć do wyjazdów bliskich i dalszych, ułatwić znalezienie atrakcji, wskazać ciekawe miejsca i wskazać najlepszą pamiątkę z podróży - mapkę pamiątkową.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trasa dla Bobasa testuje Mapę Polski dla dzieci

O MAPIE W DWÓCH ZADANIACH To doskonałe połączenie mapy do powieszenia na ścianie i aktywnej nauki geografii Polski (7 kart z wyzwaniami). Cały zestaw jest spięty sprytnymi, rozpinanymi metalowymi kółkami, które trzymają całość razem (nic się nie zgubi!).

Bochnia i Wieliczka, czyli weekend pod ziemią

Pokażę wam dzisiaj, że nawet gdy zimno i deszczowo, można zorganizować sobie wspaniały odpoczynek, który nie tylko będzie aktywny, ale również wzbogaci naszą wiedzę i wzmocni zdrowie.

Dookoła Islandii z mapą w ręku

(…) Mimo to podróż po wyspie jest prostą sprawą, w gruncie rzeczy porównywalną z jazdą drezyną. Nie sposób się zgubić, bo asfaltowa droga jest w zasadzie tylko jedna, to słynna Ring Road, biegnąca pętlą długości 1332 km dookoła wyspy, dumnie oznaczona na mapach numerem 1.

Ten prezent nie trafi do kąta 🙂

Najlepszy prezent to taki, który daje radość całej rodzinie. Dzięki Mapie Polski dla dzieci macie gotowe ciekawe zajęcia. Może Was ona nawet wygonić z domu!

Islandia: atrakcje turystyczne

Islandia – atrakcje: wodospady, wulkany, źródła geotermalne, jaskinie, kaniony, góry, skały, jeziora, muzea, historia i inne cuda. No i maskonury 🙂 Znajdziecie tu spis wszystkich miejsc i atrakcji zaznaczonych ma Mapie Islandii – Twojej Mapie 🙂

Międzynarodowe targi Turystyczne i Mapa Polski dla dzieci

Ostatni piątek i sobotę spędziłam w klimatach czysto turystycznych. Od camperów po luksusowe motorówki, od przedstawicieli gmin po ambasady tak odległych państw jak Peru, Kuba, czy Indonezja.
Odwiedziłam stoiska rejonów Polski – świętokrzyskie, lubuskie, łódzkie, kilka gmin i stowarzyszeń – rozmawiając o mapkach regionalnych atrakcji turystycznych.

Przeprawa przez Amerykę, czyli szaleństwa podróży palcem po mapie

Jak można „zaszaleć” podróżując palcem po mapie? A co nas ogranicza? Jedynie wyobraźnia! Ja Wam proponuję wyprawę, której raczej żaden turysta, czy podróżnik nie odbył i nie odbędzie! Zwiedzimy Amerykę Północną i Południową, ale tylko w pasie mieszczącym się między południkami 70°W i 80°W.POLECAM

Szukając informacji do moich map turystycznych od czasu do czasu natrafiam na inicjatywy, które wywołują mój szeroki uśmiech. Cieszy mnie pomysłowość twórców. Podziwiam kreatywność  i pasję włożoną w projekt. Dlatego prezentuję tu niektóre z moich odkryć.

Powiązane wpisy:

Trasa dla Bobasa testuje Mapę Polski dla dzieci

O MAPIE W DWÓCH ZADANIACH To doskonałe połączenie mapy do powieszenia na ścianie i aktywnej nauki geografii Polski (7 kart z wyzwaniami). Cały zestaw jest spięty sprytnymi, rozpinanymi metalowymi kółkami, które trzymają całość razem (nic się nie zgubi!).

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Bochnia i Wieliczka, czyli weekend pod ziemią

Pokażę wam dzisiaj, że nawet gdy zimno i deszczowo, można zorganizować sobie wspaniały odpoczynek, który nie tylko będzie aktywny, ale również wzbogaci naszą wiedzę i wzmocni zdrowie.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , , , | Leave a comment

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie! Oto atrakcje na niepogodę.

Choć większość atrakcji działa w sezonie letnim, jednak są też takie czynne cały rok. Sprawdź jakie atrakcje na niepogodę znajdziesz w danych województwach.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , | Leave a comment

Poznaj Polskę, bawiąc się w skojarzenia

Zabawa to najlepszy sposób na… wszystko! Czyż nie? Pobawmy się w skojarzenia dotyczące miejsc w Polsce.

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Co tu porobić w południowo-zachodniej Polsce?

Jakieś pomysły na przerwę świąteczną (podchodząc realistycznie do pogody)? Polska południowo-zachodnia zaprasza w podziemia! I nie tylko.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , | Leave a comment

Atrakcje dla dzieci w okolicach Bydgoszczy

Co ciekawego jest w okolicy np. Bydgoszczy? Gdzie są jakieś atrakcje dla dzieci, które i nas ubawią?

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Ten prezent nie trafi do kąta 🙂

Najlepszy prezent to taki, który daje radość całej rodzinie. Dzięki Mapie Polski dla dzieci macie gotowe ciekawe zajęcia. Może Was ona nawet wygonić z domu!

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

„Lekcja” z mapą Polski dla dzieci

Jak najlepiej przetestować produkt dla dzieci? Pokazać dzieciom 🙂 Tak też zrobiłam. Jak dzieci reagowały na mapę? Uskrzydlająco!

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

Czym mapki turystyczne regionu różnią się od typowych mapek topograficznych?

Poprzez moje mapki turystyczne chcę Wam ułatwić planowanie wypoczynku, znalezienie rozrywki w deszczowe dni, wypatrzenie najciekawszych DLA WAS atrakcji okolicy.

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Góry atrakcji na Dolnym Śląsku

 Placem po mapie… Dzisiaj zawędrowałyśmy na Dolny Śląsk. Kojarzyłam go zwykle z kopalniami, a tu taka niespodzianka! Owszem są tam kopalnie, ale i mnóstwo innych ciekawych rzeczy.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , | Leave a comment
Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Właściciel

Autorka map i pomysłodawczyni map i mapek turystycznych.Wykonując mapy do książek podróżniczych na zlecenie Wojciecha Cejrowskiego zauważyłam, że jest to coś, co lubię robić! Cieszę się z każdej kolejnej mapy, która mi wyszła tak, że mogę być z niej dumna. Zaczęły wykluwać się pomysły na mapy inne niż wszystkie. Krok za krokiem je realizuję. Lubię podróżować na własną rękę i stwierdziłam, że czasami przydałaby się prosta ściąga pt. „co by tu porobić w okolicy". Tak wpadłam na pomysł regionalnych mapek turystycznych. Mam nadzieję, że pomogą Wam fantastycznie spędzić czas!

TwojeMapy.com Agnieszka Rajczak-Kucińska

tel. 600 03 09 04 e-mail: mapy@twojemapy.com

FORMULARZ KONTAKTU:

14 + 5 =

Chcesz znać nowości ze świata "TwojeMapy"?

- darmowe mapki turystyczne w pdf
- inspiracje, wskazówki turystyczne
- nowe mapy ścienne

Nie spamujemy! Nie więcej niż 1-2 maile tygodniowo. W każdej chwili można się łatwo wypisać.