Mapy rysowane specjalnie dla Ciebie!

Mapy turystyczne i ozdobne.
Piękne, stylowe mapy ścienne
oraz użyteczne mapki regionalne.
Mapy wielkoformatowe
oraz mapki poglądowe.
Mapy do książek, a także
pamiątkowe z ciekawego wyjazdu.

Blog o mapach, podróżach bliskich i dalekich, inspiracjach i o tym, dlaczego mapy są przydatne 🙂

Islandia: atrakcje turystyczne

utworzone przez | Lis 2, 2017 | Podróże z mapą | 0 komentarzy

Islandia i jej atrakcje: od wodospadów po wulkany, źródła i baseny geotermalne, jaskinie, kaniony, góry, skały, jeziora i lodowe laguny, muzea, historia, nauka i inne cuda natury. No i oczywiście maskonury 🙂

Islandia naszpikowana jest atrakcjami jak świąteczne ciasto rodzynkami. Nic dziwnego, że ta odległa, zimna wyspa przyciąga tylu turystów, którzy stają się jej… wielbicielami.

Przyznam się szczerze, że sama jeszcze nie odwiedziłam Islandii. Dlaczego więc zrobiłam mapę tej wyspy? Przez kumpla, który już nawet filmy islandzkie ogląda w oryginale… Maniak, mówię Wam! Ale przez takich maniaków powstają fajne rzeczy. Bo czyż ta mapa nie jest naprawdę fantastyczna? (tak, wiem, skromność przeze mnie przebija :)) )


 

Ja w każdym razie MUSZĘ teraz na Islandię pojechać i to nie raz. Bo tylu miejsc się na raz nie ogarnie!

No dobrze, ale:

Jakie atrakcje są na mapie Islandii?

 

WODOSPADKRÓTKI OPIS
Aldeyjarfoss
Bolugil ravineWodospad składający się z 7 kaskad o łącznej wysokości ok 140 m.
BruarfossNieduży i trudny do znalezienia ale ponoć bardzo ładny.
DettifossIslandia chlubi się posiadaniem jednego z największych wodospadów Europy – Dettifoss. Woda z rzeki Jökulsá á Fjöllum, której liczne źródła znajdują się na północnym brzegu lodowca Vatnajökull, spada w Dettifoss z wysokości 44 m do wspaniałego kanionu. Słychać nieustanny grzmot spadającej wody, szarej od wielkiej ilości piasku i żwiru. Tumany pyłu wodnego powodują, że oglądający wodospad są w ciągu kilku minut całkiem przemoczeni.
http://www.islandia.org.pl/artykuly/2007/wodospad_dettifoss.html
Djúpavíkurfoss160 m
DrífandisfossDrifandisfoss is a very remote waterfall in the upper north of Iceland. The Drífandisfoss falls downn from a cliff into the Atlantic ocean with a single drop of appr. 60 meters. Very impressive to see.
http://www.europeanwaterfalls.com/waterfalls/drifandisfoss/
Fjallfoss / DynjandiDynjandi, czasem nazywany również Fjallfoss to z całą pewnością jeden z naszych ulubionych wodospadów na wyspie. Zdecydowanie nie jest to zwykły wodospad, to po prostu ikona całego regionu.
Słowo dynjandi po islandzku znaczy potężny, huczny, wręcz piorunujący. To nazwa bardzo trafna, gdyż faktycznie robi na wszystkich przybyszach piorunujące wrażenie. Co więcej, w tym miejscu ma się okazję ujrzeć nie jeden wodospad, a kilka. Prócz prawdziwej gwiazdy terenu, czyli stumetrowego, niezwykle rozłożystego Dynjandi znajdują się tu także o wiele niższe, ale bardzo urokliwe: Bæjarfoss, Hundafoss, Hrísvaðsfoss, Göngumannafoss, Strompgljúfrafoss i Hæstajallafoss. Jak zatem widzicie, jest ich tu pod dostatkiem.
http://www.biteoficeland.com/pl/wodospad-dynjandi/
GoðafossWodospad Bogów – Goðafoss. Uznawany jest on za najpiękniejszy spośród wielu wodospadów na Skjálfandafljót – drżącej rzece. Ma 12 metrów wysokości oraz 30 metrów szerokości. Swoją nazwę zawdzięcza doniosłemu wydarzeniu w historii Islandii, kiedy to w roku 1000 islandzki parlament Alþingi, obradujący w dolinie Þingvellir, zdecydował o przyjęciu chrześcijaństwa przez Islandczyków.
http://www.pazola.com/blog/98-goeafoss-wodospad-bogow
Gullfoss(…) Ale najpiękniejszym wodospadem jest Gullfoss (czyli Złota woda). Woda płynie z rzeki Hvitá (Biała rzeka), która w ostatnich dziesięciu tysiącach lat wydrążyła głęboki kanion 3 – 4 km długi. Rzeka spada najpierw 5 m z pierwszego progu, a potem 20 m z drugiego, ustawionego prawie prostopadle do pierwszego. Razem z płynącą w dół rzeką wodospad ma 32 m wysokości. Progi są bazaltowe, gdyż tylko takie skały są w stanie wytrzymać niszczące działanie wody.
http://www.islandia.org.pl/artykuly/2002/gulfoss_zloty_wodospad.html
HafragilsfossHafragilsfoss to jeden z kilku islandzkich wodospadów położonych na rzece Jökulsá Fjöllum (druga co do długości rzeka Islandii). Znajduje się on na oznakowanym szlaku turystycznym niespełna 2 km w dół rzeki od potężnego wodospadu Dettifoss.
http://navtur.pl/place/show/2726,wodospad-hafragilsfoss
Háifoss122 m. Drugi co do wysokości na Islandii. Obok bliźniaczy wodospad Granni
HengifossTrzeci co do wysokości wodospad na Islandii, położony na wypływającej z jeziora Hengifossarvatn rzece Hengifossa. Jego dość cienka nitka wspaniale prezentuje się na tle bazaltowej ściany przetykanej cienkimi czerwonymi nitkami gliny.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hengifoss
HraunfossarHraunfossar czyli wodospad lawy, znajduję się niedaleko Reykjaviku, na skraju lasu Húsafell. Składa się z setek, jak nie tysięcy malutkich kaskad, które robią niesamowite wrażenie. Dzięki stałej temperaturze wody nigdy nie zamarza więc można podziwiać go cały rok.
http://malaiduzywpodrozy.eu/islandia-wodospady/
KetubjorgWysokość ok 120 m. I ciekawe klify.
Kolufossarhttp://www.europeanwaterfalls.com/waterfalls/kolufossar/
ReykjafossWysokość 14 m (w trzech kaskadach). W pobliżu naturalny basen z ciepłą wodą.
SeljalandsfossJest to jeden z najbardziej popularnych wodospadów w Islandii – wysoki na 60m, spadający z klifu, który kiedyś był linią brzegową. Wodospad widać z daleka, z drogi numer 1, ale warto zjechać samochodem na parking i przejść się bliżej, a nawet bardzo blisko, bo dla turystów przygotowana jest specjalna ścieżka za wodospadem, więc można go obejrzeć dokładnie z każdej strony! 🙂
https://www.readyforboarding.pl/podroze/islandia/islandia-a-mialy-byc-tylko-wodospady-czyli-droga-do-vik.html
SkógafossNależy do najbardziej spektakularnych na Islandii! Wodospadu szukać należy na południu wyspy, a położony jest on na rzece Skógá. Skógur to po islandzku las, nazwa oznacza więc tyle, co leśny wodospad, mimo że lasu w okolicy dzisiaj nie znajdziemy, gdyż na całej Islandii jest go jak na lekarstwo. Skógafoss uznanie zdobył wcale nie za byle co, ponieważ wzrostem i gabarytami cieszy się wręcz nieprzeciętnymi, a dzikie wody zlatują aż z 60 metrów! Spadają przy tym jedną, imponująco szeroką, 25-metrową kaskadą czyniąc to z góry, która w okresie letnim ujmująco się zazielenia.
http://www.biteoficeland.com/pl/skogafoss/
Staðarfoss Wysokość 76 m , szerokość 18 m
SvartifossSvartifoss to wodospad w południowej Islandii, położony na terenie Parku Narodowego Skaftafell. Otoczony jest uformowanymi z lawy charakterystycznymi ciemnymi sześciobocznymi bazaltowymi kolumnami od których barwy pochodzi jego nazwa – Svartifoss (Czarny Wodospad). Woda spada tu z zaledwie 20 metrów, jednak tym co przyciąga turystów jest jego niesamowite otoczenie.
http://navtur.pl/place/show/2931,wodospad-svartifoss
SystrafossNa północ od Kirkjubaejarklaustur znajduje się jezioro Systravatn (jezioro sióstr), w którym zakonnice zażywały kąpieli. Pewnego dnia pojawiła się na powierzchni jeziora ręka z wielkim złotym pierścieniem i porwała dwie zakonnice, obie utonęły. Mały wodospad obok nosi nazwę Systrafoss.
http://www.islandia.org.pl/kirkjubaejarklaustur.html
GlymurNajwyższy wodospad na Islandii. 198 m.

ATRAKCJE TERMALNEOPIS
Bláa Lónið Blue LagoonKompleks Bule Lagoon (Błękitna Laguna), to jedna z największych atrakcji dla turystów wybierających się na Islandię. Jest także uznawany za jeden z najlepszych leczniczych ośrodków spa na świecie. Na­tio­nal Geo­gra­phic umie­ścił Błękitną Lagunę  na li­ście 25 cudów świa­ta, ar­gu­men­tu­jąc że "dy­mią­ce ba­se­ny o tur­ku­so­wej bar­wie za­mknię­te w wul­ka­nicz­nej pu­łap­ce przy­po­mi­na­ją kra­jo­braz z innej pla­ne­ty"
http://przegladislandzki.pl/tour/139-geotermalne-spa-blue-lagoon-z-serii-atrakcje-turystyczne-islandii
DeildartunguhverGorące źródło
Drangsnes Hot TubsWanny geotermalne
GrettislaugBasen geotermalny
HákarlavogurNaturalny, mały basen geotermalny
HellulaugNaturalny basen geotermalny
Hengillelektrownie geotermalne
HoffellWanny geotermalne
Hrunalauggorące źródło
HveradalirFascynujący obszar geotermalny i gorących źródeł.
HveragerðiGorąca rzeka:  Hveragerði to nieduże miasteczko, położone w południowej Islandii, w odległości jedynie 45 km od stolicy. Miasto bardzo wyróżnia się na tle innych osad, ponieważ leży w dolinie, pośród wysokich gór, a wokół wydobywają się kłęby pary wodnej. Jest to kolejne miejsce, które leży na obszarze źródeł geotermalnych! Islandczycy cudownie wykorzystują potencjał natury, Hveragerði jest geotermalnym centrum kraju 🙂
http://www.panidorcia.pl/2016/07/hverageri-najlepsze-gorace-zroda-w.html
HveravellirPole geotermalne i gorące źródła
Jarðböðin við Mývatnhttps://www.myvatnnaturebaths.is
KrossneslaugBasen geotermalny
KverkfjöllJaskinia lodowa pod Kverkjökull. Jaskinia znajduje się w miejscu, gdzie Volga (Ciepła Rzeka) wypływa spod lodowca.
http://nagranicykontynentow.com/wejscie-na-kverkfjoll/
LaugafellGorące źródła i sadzawki geotermlane
Laugarvatnhttps://www.fontana.is
OstakariðWanna geotermalna
ReykjafjarðarlaugBasen geotermalny
ReykjadalurObszar geotermalny, gorące źródła

 

WULKANYOPIS
AskjaAskja (1510 m n.p.m.) – wulkan położony w centralnej części Islandii.
Kaldera wulkanu, otoczona ośnieżonymi górami Dyngjufjöll, ma rozmiar 50 km², gdzie znajdują się dwa jeziora: najgłębsze na Islandii Öskjuvatn (220 m głębokości) oraz Viti (isl. Piekło) wypełnione ciepłą, siarkową wodą. Ostatnio do jego wybuchu doszło w 1961.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Askja
Bárðarbungaaktywny wulkan położony w Islandii, zlokalizowany pod czapą lodową lodowca Vatnajökull. Wznosi się na wysokość 2009 m n.p.m., co czyni wulkan drugą pod względem wysokości górą w Islandii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bárðarbunga
EyjafjallajökullCzynny wulkan 1666 m n.p.m. w południowej Islandii, położony na zachód od wulkanu Katla w pobliżu lodowca Eyjafjallajökull. W ciągu ostatnich 1100 lat do erupcji Eyjafjallajökull dochodziło czterokrotnie: w 920, 1612, 1821-1823 i w 2010. W pierwszych trzech przypadkach wkrótce następowała erupcja pobliskiego wulkanu Katla.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eyjafjallajökull_(wulkan)
GrímsvötnCzynny wulkan na Islandii znajdujący się pod lodowcem Vatnajökull, piąty pod względem wysokości w Europie. Jego erupcje powodują topnienie lodowca. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 21 maja 2011.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grímsvötn
HeklaWulkan w południowo-zachodniej Islandii, położony 115 km na wschód od stolicy kraju Reykjavíku. Najwyższy czynny wulkan wyspy (1491 m n.p.m.), należy też do najbardziej aktywnych.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hekla
HengillWulkan (803 m n.p.m.) Jest aktywny, na co dowodem są liczne gorące źródła i fumarole, choć ostatnia erupcja miała miejsce ok. 2000 lat temu.
HerðubreiðHerðubreið (1682 m n.p.m.) to niezwykle malowniczy wygasły wulkan na Islandii, położony w północno-wschodniej części wyspy. Jest to jedna z najbardziej niezwykłych islandzkich gór, która wyrasta pionowo w samym sercu rozległej pustyni.
http://navtur.pl/place/show/4268,herdubreid
KatlaCzynny wulkan położony w południowej części Islandii, pod lodowcem Mýrdalsjökull. Jego nazwa w języku islandzkim oznacza kotły.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katla
ÖræfajökullWulkan na Islandii znajdujący się w Parku Narodowym Skaftáfell otoczonym lodowcami Vatnajökull, Skeiðarárjökull, Skaftafellsjökull. Wulkan Öræfajökull jest najwyższym szczytem na Islandii – jego najwyższy punkt nosi nazwę Hvannadalshnúkur (2 110 m).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Öræfajökull
PrestahnúkurWulkan 1,220 m

INNE ATRAKCJEOPIS
ÁsbyrgiWąwóz Ásbyrgi − część parku narodowego Jökulsárgljúfur na północy Islandii.
DimmuborgirNational Park -surrealistyczny park lawy z wyjątkowymi formacjami skalnymi. Okazja do kąpieli w gorącym źródle
DimmugljúfurWąwóz ten jest największy i najwspanialszy na wyspie – 15 km długi i ok. 200 m głęboki. Blisko góry Ýtri-Kárahnjúkar (760 m) wąwóz jest ok. 100 m szeroki, a jego prawie pionowe ściany są czarno-brązowe. Wąwozem płynie rzeka Jökulsá á Dal (w wielu źródłach nazywana również Jökulsá á Brú albo Jökla) w kierunku północnym.
http://www.islandia.org.pl/artykuly/2006/via_mala.html
DjúpalónssandurPlaża z czarnym piaskiem/kamieniami i wrakiem statku Epine-Grimsby.
DyrfjöllGóra 1136 m
DyrhólaeyDyrholaey Fingers – niewielki skalisty półwysep na południowym brzegu Islandii, położony w pobliżu miejscowości Vík í Mýrdal („zatoka bagiennej doliny”). Z uwagi na wysokie powulkaniczne klify oraz wyłaniające się z oceanu liczne formacje skalne, miejsce to bardzo często odwiedzane jest przez turystów. Najbardziej charakterystyczną skałę stanowi stworzony przez erozje monumentalny łuk. Jest on na tyle duży, że zmieściła by się w nim niewielka łódź. Najwyższą skałą jest zaś wyburzająca się na wysokość 56 metrów ponad powierzchnię oceanu imponująca iglica zwana Háidrangur. Miejscowe legendy opowiadają, że wystające z oceanu skalne słupy (Reynisdrangar) są skamieniałymi trollami.
http://navtur.pl/place/show/3837,polwysep-dyrholaey
FjaðrárgljúfurKanion Fjaðrárgljúfur na południu Islandii został uznany jako najpiękniejszy na świecie – tak opisuje go portal Where The Cool Things Happen.
http://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/islandzki-kanion-najpiekniejszy-na-swiecie
GatkletturArnarstapi i okolice jest znane między innymi z tego, że są tu piękne wybrzeża, klify i skały mają niepowtarzalne kształty, a wokół jest masa ptaków, które mieszkają na tych skałach. Najpopularniejszy jest skalny łuk o nazwie Gatklettur.
http://gosiaopowiada.pl/islandia/polwysep-snaefellsnes-to-tu-rozgrywa-sie-akcja-powiesci-juliusza-verne-podroz-do-wnetrza-ziemi
GeysirIslandzki gejzer położony w dolinie Haukadalur. Od jego nazwy pochodzi miano nadane tego typu źródłom geotermalnym na całym świecie – gejzer. Nazwa ta odnosi się również do całego pola geotermalnego, na terenie którego znajduje się również gejzer Strokkur, a także mniejsze źródła geotermalne – Smiður i Litli-Strokkur.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Geysir
HallormsstaðaskógurNational Forest – 740 hektarów lasu rozciągającego się wokół jeziora Lagarfljót. Jest to pierwszy narodowy las na Islandii, otaczany opieką od 1905 roku.
https://studenckiklubislandzki.wordpress.com/2017/08/12/hallormsstadaskogur-czyli-co-kryje-sie-w-islandzkim-lesie/
HljóðaklettarMiejsce wygląda na niepozorne i z daleka na bardzo nieciekawe ( z tego tez pewnie powodu na szlaku jest garstka turystów) , ale cały jego urok polega na tym, że im bliżej formacji jesteśmy tym bardzie oczy się otwierają z zachwytu.
Jest tu mnóstwo szlaków – my wybieramy ten ponad 4 kilometrowy, aby obejrzeć to co najciekawsze: jaskinię Kirkjan, i przypominająca plaster miodu formację Kastali.
http://bpe.geoblog.pl/wpis/209532/kolumny-skalne-hljoðaklettar-4km-szlak
HornbjargPunktem kulminacyjnym każdej podróży do Hornstrandir jest wizyta na dostojnym klifie Hornbjarg. Znajduje się on na wschodnim krańcu zatoki Hornvík i osiągając 533m n.p.m. stanowi najwyższy punkt na półwyspie.
http://www.stacjaislandia.pl/aktualnosci/islandia/relacje/hornstrandir-opuszczony-raj-na-koncu-swiata-sluchowisko/
HrunalaugHot springs – Zaledwie pięć kilometrów od miasteczko Fludir bije naturalne gorące źródło Hrunalaug. Jest to własność prywatna zbudowana w 1900 roku i do chwili obecnej jest używane przez ludzi.
http://worldanddrone.eu/pl/2016/06/15/islandia-gorace-zrodla-hrunalaug/
Hvalfell 852 m
HvannadalshnúkurNajwyższy szczyt Islandii: 2119 m
HveravellirPole geotermalne Hveravellir położone jest około 650m n.p.m., w północnej części Kjolur i w rejonie pola lawowego Kjalhraun
HverfjallTuff ring volcano – jeden z najsławniejszych na świecie kolistych kraterów. Gigantyczny krater można obejść dookoła.
http://worldanddrone.eu/pl/2016/06/11/krater-hverfjall-kolisty-krater/
HvítserkurBasalt stack – Hvítserkur z bliska skała kształtem przypomina dinozaura, który przystanął, aby ugasić pragnienie. Jak będziemy mieli szczęście, to dinuś „wypije” wystarczająco dużo morskiej wody, aby móc podejść do niego suchą stopą i przekonać się jak… śmierdzi.
http://islandianabis.blogspot.com/2014/03/hvitserkur.html
JökulsárgljúfurPółnocnoislandzki obszar chronionej przyrody usytuowany jest wokół Rzeki Lodowcowej z Gór – Jökulsá á Fjöllum. Został wyodrębniony z terenu prywatnego i objęty ochroną w 1973 roku, zaś w 2008 stał się częścią większego Parku Narodowego Vatnajökull. Największe miasto na północy Islandii to Akureyri, zaś najpopularniejsze naturalne atrakcje rezerwatu Jökulsárgljúfur to dwa potężne wodospady – Dettifoss i Hafragilsfoss, oddalone od siebie o dwa kilometry.
http://blog.bluesky.pl/parki-narodowe-islandii/
JökulsárlónGlacial lake – jezioro powstające z topniejącego lodowca Vatnajökull przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Obejrzałam wiele zdjęć z tego miejsca, ale żadna fotografia nie jest w stanie oddać piękna tego mroźnego widoku. Zamurowało Was kiedyś z zachwytu? Nie mogliście uwierzyć, że widzicie to naprawdę? Patrząc na lagunę lodowcową czułam, że znajduję się w najpiękniejszym miejscu jakie do tej pory odwiedziłam.
http://polaczkropki.pl/index.php/2016/10/13/jokulsarlon-laguna-lodowcowa-na-islandii/
KeriðVolcanic crater lake – Pierwszą atrakcją, która znajduje się tuż przy drodze nr 35 jest Krater Kerið. Na dnie krateru wulkanu Grimsnes znajduje się jezioro, dzięki któremu widok jest bardzo malowniczy. Krater jest owalny, ma 270 m długości, 170 m szerokości i 55 m głębokości.
http://gosiaopowiada.pl/islandia/golden-circle-czyli-piekna-trasa-widokowa-islandii
KirkjufellZnajdująca się, po północnej stronie Półwyspu Snæfellsnes góra Kirkjufell, została uznana za jedną z najpiękniejszych na całym świecie. W bliskim sąsiedztwie góry znajduje się bardzo malownicze, małe miasteczko Grundarfjörður.
http://icelandnews.is/islandia/ciekawostki-islandia/jedna-z-najpiekniejszych-na-swiecie
KirkjugólfThe Church Floor – niesamowita powulkaniczna formacja skalna – zwana inaczej posadzką kościoła.
Te słupy bazaltowe, które uległy erozji, dodatkowo ukształtowane przez zawirowania pogodowe, lodowce i morze wygląda jak kafelki podłogowe wykonane przez człowieka.
http://bpe.geoblog.pl/wpis/210086/kirkjugolf-posadzka-kosciola
LakagígarCraters of Laki – W roku 1783, w wyniku najpotężniejszej erupcji wulkanicznej w historii Islandii, powstał 25-kilometrowy rząd 135 kraterów. Pola lawowe wokół kraterów mają powierzchnię około 600 metrów kwadratowych.
http://icelandnews.is/islandia/ciekawe-miejsca/turystycznie-po-islandii-uroki-islandii-poludniowo-wschodniej
LandmannalaugarRzadko które góry są tak barwne i bogate w niezwykłą roślinność jak góry w regionie Landmannalaugar. Nieopodal jest również jeden ze słynniejszych wulkanów Islandii – wulkan Hekla.
http://przegladislandzki.pl/tour/120-gory-regionu-landmannalaugar-polnocno-zachodnia-islandia
LátrabjargPuffin Cliffs – Najbardziej oddalone miejsce na zachód w Europie to urwisko Latrabjarg. Klify wszystkich skał w Latrabjarg, są domem dla ptaków. Ten zachodni obszar Islandii jest naprawdę linią kilku klifów 14 km długości i do 441 m wysokości. Klify są tak strome, że robią naprawę zawrotne wrażenie. Występowanie maskonurów zapewnia wspaniałe możliwości fotograficzne z bliskiej odległości.
http://przegladislandzki.pl/tour/127-latrabjarg
NámaskarðPrzełęcz znajdująca się na północy Islandii niedaleko jeziora Mývatn. Przecina górę Námafjall na wysokości 410 m n.p.m. Około 5 km za miejscowością Reykjahlíð można zobaczyć po wschodniej stronie przełęczy obszar zastygniętej lawy Búrfellshraun i dalej pustkowie Mývatnsöræfi. Po prawej, poniżej góry Námafjall, znajduje się aktywny obszar gorących źródeł zwany „Hverarönd” (albo „Hverir”), niekiedy od nazwy góry nazywany też Námaskarð.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Námaskarð
PN SkaftafellBlue Ice Cave – Najbardziej popularne jaskinie lodowe położone są na południowym wybrzeżu Islandii (ok. 390 km na wchód od Reykiaviku, ok. 5 godzin jazdy) w parku Skaftafell, w pobliżu jeziora Jökulsárlón (po islandzku laguna lodowcowa, jezioro powstaje z wody topniejącego lodowca), pod lodowcem Vatnajokull (is. Vatnajökull – to największy lodowiec Europy – jego powierzchnia to około 8000 kilometrów kwadratowych, co stanowi ponad 8% powierzchni całej Islandii).
http://przegladislandzki.pl/tour/154-blekitnoniebieskie-hipnotyzujace-lodowe-jaskinie-w-islandii-lodowiec-vatnajokull
RauðhólarWłócząc się po Islandii, czasem można odnieść wrażenie, że trafiliśmy na inną planetę. Bywa, że krajobrazy jakie uda się dostrzec nie przypominają niczego (znanego redakcji tego bloga) z czym można się spotkać w Polsce. Z pewnością jednym z miejsc oferujących nam takie wrażenia jest Rauðhólar. Są to dziwaczne pseudokratery z zastygłej lawy, które swój intensywnie czerwony kolor zawdzięczają żelazu w lawie, utleniającemu się po wydostaniu na powierzchnię.
http://swiatoslav.blogspot.com/2013/11/rauholar-wycieczka-na-marsa.html
Rauðisandured Sand – Raudisandur (is.Rauðisandur) lub (Red Sand), to właśnie plaża z czerwonego piasku. W zatoce Breidafjordur leży plaża kompletnie piaskowa. Rozciąga się na długość ok 10km . Te wspaniałe barwy piasku różnią się w zależności od padania światła i pogody, Plaża przybiera barw począwszy od kolorów białego poprzez żółty poprzez czerwony do czarnego.
http://przegladislandzki.pl/tour/128-raudisandur
ReynisdrangarBasalt sea stacks – wystające z wody wysokie na prawie 70 metrów, bazaltowe iglice.
Snæfellsjökull 1446 mStratowulkan, którego szczyt przykryty jest lodowcem.
StrokkurNajwiększy czynny gejzer Islandii. Wybucha co 5-10 minut. Wyrzuca słup wody o średnicy 3 m. na wysokość 30 m.
VallanesOrganic farming, B&B
Whale Watching
Wyspa VigurWyspa Vigur to wyspa ptaków. Na wyspie Vigur można znaleźć najmniejszą pocztę w Islandii, jak również wiatraki i pięknie odnowione domy.
http://przegladislandzki.pl/tour/130-wyspa-vigur
ÞórsmörkNational Park – Thórsmörk jest uroczo położony między lodowcami, rzekami wypływającymi z języków lodowców, ale przede wszystkim jest tam, jak na stosunki islandzkie, piękny drzewostan, łąki, krzewy. I dlatego w ubogiej w lasy Islandii okolice te, mimo że leżą dość daleko od stolicy, są tak popularne. Do tego dość łagodny klimat. To też i turyści, którzy zaplanowali sobie dłuższy pobyt w Islandii, nie zapominają zwiedzić ten ciekawy zakątek.
http://www.islandia.org.pl/thor.html

 

MUZEA I PREZENTACJEOPIS
LAVA CentreNajwiększa wystawa poświęcona islandzkim wulkanom. Lokalizacja tego miejsca nie jest zbiegiem okoliczności, ponieważ Hvolsvöllur otaczają jedne z największych i najbardziej znanych wulkanów w Islandii.
http://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/wystawa-dla-milosnikow-wulkanow-i-lawy
Ósvör Maritime Museum, BolungarvikUsytuowane w chatach torfowych - replika XIX-sto wiecznej stacji rybackiej.
Petra's Stone CollectionPrywatne muzeum skał i minerałów.
Sorcery & WitchcraftMuzeum Magii i Czarodziejstwa nie jest miejscem dla osób o słabych nerwach. Ekspozycje, które tutaj są wystawione mogą naprawdę zszokować lub przynajmniej mocno wystraszyć. Oprócz różnego rodzaju artefaktów, symboli i run rzeźbionych w kawałkach drewna, fragmentów zakazanych ksiąg, itd. (swoja drogą ciekawie podświetlonych i przedstawionych), zobaczymy tutaj możemy także inne niecodzienne rzeczy.
http://www.stacjaislandia.pl/aktualnosci/islandia/kultura/islandia-posrod-magii-i-czarow-zaklec-czarownic-oraz-czarnoksieznikow/
The Geothermal
Energy Exhibition
Godna polecenia jest także Hellisheiðarvirkjun, czyli trzecia największa na świecie, a zarazem największa na Islandii, elektrownia geotermalna. W środku znajduje się wystawa poświęcona wykorzystaniu energii geotermalnej w Islandii. Warto tam zajrzeć nawet, jeśli nie jest się osobą szczególnie zainteresowaną tematem.
http://icelandnews.is/islandia/ciekawe-miejsca/turystycznie-po-islandii-5-zakatkow-ktore-koniecznie-musisz-zobaczyc
The Icelandic Sea Monster MuseumMuzeum Potworów Morskich
The Natural History Museum (Muzeum Historii Naturalnej) BolungarvikMuzeum prezentujące życie ssaków i ptactwa w rejonie Westfjords.
The Settlement Centre, BorgarnesIslandzkie Centrum Osadnictwa
Turf housesWielu turystów przyjeżdżających na Islandię szuka charakterystycznych torfowych domów, idealnie wpisujących się w islandzki krajobraz. Niektóre z takich budynków, w których niegdyś mieszkali zarówno biedni, jak i bogaci, zachowały się do dziś.

Jeden z nich znajdziecie na farmie Glaumbær w miejscowości Skagafjörður na północy wyspy. 
Dom był zamieszkany do roku 1947, zaś sama farma istnieje już od czasów pierwszych osadników, a więc od mniej więcej 874 roku.
http://icelandnews.is/islandia/ciekawe-miejsca/turystycznie-po-islandii-glaumbaer-w-skagafjordur
Viking World, KeflavikMożemy tam zobaczyć wiele interesujących przedmiotów związanych z przodkami Islandczyków m.in. różne posągi czy amulety. Jednak największą atrakcją muzeum jest statek, żaglowiec Wikingów wykonany w całości z drewna, z przymocowanymi tarczami do burty, noszący nazwę ,,Islendingur” czyli ,,Islandczyk”.
http://icelandnews.is/islandia/ciekawe-miejsca/muzeum-wikingow
Whale MuseumMuzeum szczyci się tym, że jest największym tego typu w Europie. Mieści ono 23 pełnowymiarowe repliki gatunków waleni, które występują u wybrzeży kraju.
http://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/duza-popularnosc-muzeum-wielorybow

MIEJSCA HISTORYCZNEOPIS
FlateyFlatey, dosłownie oznacza ona "płaską wyspę". Wioska leży w zatoce Breidafjordur. Stare domy, sklepy i budynki magazynowe na wyspie Flatey odzwierciedlają optymizm i rozwój w okresie około 1900 roku.
http://przegladislandzki.pl/tour/132-flatey-w-zatoce-breidafjordur
Hólarmała miejscowość w północnej Islandii, w pobliżu fiordu Skagafjörður, na półwyspie Tröllaskagi, 379 km od Reykjavíku. Osadę w 1106 roku założył biskup Jón Ögmundarson.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hólar
KeldurGospodarstwo Keldur, składające się z ponad dwudziestu torfowych budynków, istnieje nieprzerwanie od niemal tysiąca lat.
http://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/turystycznie-po-islandii-sekret-farmy-keldur
Kirkjubæjarklaustur
Laufás MuseumFarma z XIX w.
PapeyNajwiększa wyspa przy wschodnim wybrzeżu Islandii W 1972 r. islandzki archeolog Kristján Eldjárn odkopał farmę z X wieku.
Skálholtmiejscowość w południowej Islandii położona nad rzeką Hvítá, siedziba pierwszego biskupstwa na Islandii od połowy XI wieku do końca XVIII wieku. Obecnie Skálholt jest niewielką wsią, znajduje się tutaj zaledwie kilka domów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skálholt
SkriðuklausturFarma w dolinie Fljótsdalur. Dom pisarza Gunnara Gunnarssona - w 1939 roku zaprojektowany i zbudowany przez niemieckiego architekta Fritza Högera.
ÞingvellirMiejsce to jest bardzo ważne dla historii Islandii, jako że w tym miejscu w 930 po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament Althing, który jest jedną z najstarszych instytucji parlamentarnych świata, która funkcjonuje do dziś. Althing obradował tutaj aż do końca XVIII wieku. W tym samym miejscu ogłoszono pełną niepodległość Republiki Islandii w dniu 17 czerwca 1944.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Þingvellir
ÞjóðveldisbærinnZrekonstruowana farma z ery Wikingów.

INNE CIEKAWE MIEJSCAOPIS
Eggin í Gleðivík34 egg sculptures
Heimskautsgerðiðwspółczesny megalit
Kvíabryggja prisonOtwarte więzienie , którym więźniowie pracują na farmie.
Ship WreckWrak statku
Skeiðará Bridge MonumentPowyginane resztki mostu zniszczonego przez wybuch wulkanu.
Solheimasandur Plane WreckWrak samolotu
Tvísöngursound sculpture

MIEJSCOWOŚCIOPIS
Reykjavíkstolica i centrum wyspy (choć na boku 🙂 )
AkranesAkranes - miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu. Przyciąga ono turystów ze względu na wiele interesujących miejsc i swój niepowtarzalny klimat. Będąc tutaj warto udać się na jedną z najpiękniejszych plaż w kraju – Langisadur, gdzie można spędzić miło czas, budując zamki z piasku i pluskając się w wodach oceanu.
źródło: http://icelandnews.is/islandia/turystycznie-po-islandii-klimat-akranes-2
AkureyriAkureyri czyli drugie największe miasto (a właściwie obszar urbanizacyjny) na Islandii położone na fjordzie Eyjafjörđur.

źródło: http://malaiduzywpodrozy.eu/akureyri-czyli-stolica-polnocnej-islandii/
Álftanesmiejscowość położona w Regionie Stołecznym, około 5 km na południowy zachód od Reykjavíku
BolungarvikNajbardziej na północ wysunięta wieś Zachodnich Fiordów. Od Isafjordur dzieli ją tylko 13 kilometrów.
http://przegladislandzki.pl/tour/135-bolungarvik-dalej-na-polnoc-juz-tylko-grenlandia
Borgarfjörður EystriNiezwykle malowniczo położone Borgarfjörður Eystri na wschodzie Islandii - wspaniały punkt obserwacji maskonurów.
źródło: http://www.biteoficeland.com/pl/maskonury-borgarfjordur/
BorgarnesMiasto słynie ze swojej historii. Otóż pierwszym osiedleńcem był Skallagrím Kveldulfsson, ojciec słynnego skalda Egila Skallagrímssona, bohatera Sagi o Egilu. Przypuszcza się, że twórcą sagi był sam Snorri Sturluson.
źródło: http://www.islandia.org.pl/artykuly/2003/borgarnes.html
BreiðdalsvíkWioska rybacka na Islandii.
DalvíkMiasto na północnym wybrzeżu Islandii, nad fiordem Eyjafjörður. Jest typowym miastem portowym, dobrze rozwinięte jest tu rybołówstwo oraz przeróbka ryb, a także znajduje się niewielki przemysł.
źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalvík
EgilsstaðirMiasto we wschodniej części Islandii położone na brzegach Lagarfljót.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Egilsstaðir
EskifjörðurMiejscowość rozciągnięta wzdłuż fiordu Reyðarfjörður we wschodniej Islandii, nad rzeką Eskifjarðará. W krajobrazie Eskifjörður znajduje się góra Hólmatindur.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Eskifjörður
EyrarbakkiNiewielka aczkolwiek niezwykle malownicza wioska rybacka w południowej Islandii, położona około 50 km w kierunku południowo-wschodnim od Reykjavika. W przeszłości był to jeden z większych i najdynamiczniej rozwijających się portów handlowych wyspy. W Eyrarbakki znajdują się aż trzy muzea.
źródło:  http://navtur.pl/place/show/1647,eyrarbakki
GarðabærMiasto położone na południe od  Reykjavíku.
GarðurMiejscowość na północnym krańcu półwyspu Reykjanes, na północ od Keflavíku.
GlaumbærWielu turystów przyjeżdżających na Islandię szuka charakterystycznych torfowych domów, idealnie wpisujących się w islandzki krajobraz. Niektóre z takich budynków, w których niegdyś mieszkali zarówno biedni, jak i bogaci, zachowały się do dziś.
Jeden z nich znajdziecie na farmie Glaumbær w miejscowości Skagafjörður na północy wyspy.
źródło:   http://icelandnews.is/islandia/ciekawe-miejsca/turystycznie-po-islandii-glaumbaer-w-skagafjordur
GrindavíkMiasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Reykjanes. Niedaleko jest Błękitna Laguna.
GrundarfjörðurNiewielkie rybackie miasteczko położone w zachodniej części Islandii. Znajduje się na półwyspie Snæfellsnes, zwanym często „Islandią w miniaturze”, gdyż można na jego terenie odnaleźć niemalże wszystkie elementy krajobrazu dla wyspy charakterystyczne. Od pozostałych miasteczek odróżnia je jednakże pewien element: nadzwyczaj bliska obecność góry–ikony, Kirkjufell.
źródło:  http://www.biteoficeland.com/pl/grundarfjordur/
HafnarfjörðurNazywane miastem na lawie, trzecie co do wielkości miasto Islandii.
HöfnMiasto na wschodnim wybrzeżu Islandii zamieszkane przez ok. 1800 osób, przy fiordzie Hornafjörður.
HolmavikHólmavík zlokalizowany nad zatoką, pod górą Kálfanesborgir, i jest miejscem oferującym osobom zatrzymującym się tutaj wiele atrakcji. Cechuje je naturalne piękno, tak miasteczka jak i krajobrazu. Szczególnie piękny jest widok na okolicę roztaczający się ze wspomnianego szczytu. Do tego króluje tutaj upragniona cisza i spokój. Wokół rozciągają się przyjemne szlaki turystyczne. W miasteczku często organizowane są także różnego rodzaju imprezy kulturalne, wystawy rękodzieł, itp. Oczywiście odnajdziemy też restauracje, bary i obowiązkowy odkryty basen.
źródło:   http://www.stacjaislandia.pl/aktualnosci/islandia/relacje/w-kierunku-holmavik-i-finna-hotel/
HúsavíkRybackie miasto położone na północnym wybrzeżu Islandii. Miasto słynie najbardziej z wypraw na obserwacje wielorybów. W Europie jest to największe centrum obserwacyjne tych morskich ssaków.
źródło:   https://pl.wikipedia.org/wiki/Húsavík
HveragerðiMiasto bardzo wyróżnia się na tle innych osad, ponieważ leży w dolinie, pośród wysokich gór, a wokół wydobywają się kłęby pary wodnej. Jest to kolejne miejsce, które leży na obszarze źródeł geotermalnych! Islandczycy cudownie wykorzystują potencjał natury, Hveragerði jest geotermalnym centrum kraju 🙂
źródło:   http://www.panidorcia.pl/2016/07/hverageri-najlepsze-gorace-zroda-w.html#
HvolsvöllurMiasto w południowo-zachodniej Islandii. W Hvotsvöllur rozegrało się większość wydarzeń opisanych w Sadze o Njalu. W miasteczku znajduje się muzeum Sögusetrið.
źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Hvolsvöllur
ÍsafjörðurLeży w północno zachodniej Islandii otoczone fiordami, przy fiordzie Ísafjarðardjúp (Isafjardardjup). W mieście znajdują się jedne z najstarszych domów w Islandii (zbudowane w XVIII w.), Będąc w Isafjordur powinniśmy odwiedzić Muzeum Morskie Fiordów Zachodnich.
źródło:  http://przegladislandzki.pl/miasta/118-isafjordur-is-safj-r-ur-w-olnocno-zachodniej-islandii
KeflavíkMiasto w południowo-zachodniej części Islandii, na półwyspie Reykjanes, nad fiordem Stakksfjörður. Znajduje się tutaj główny międzynarodowy port lotniczy kraju Keflavíkurflugvöllur, a także ważny port rybacki.
źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Keflavík
KópavogurGraniczący ze stolicą, z niewielkiej mieściny w ostatnich 40 latach zmienił się w tętniące życiem miasto.
źródło:   http://www.islandia.org.pl/artykuly/2006/kopavogur.html
MosfellsbærSatelita Reykjaviku. Na tyle blisko, że w można się znaleźć w stolicy w 20 minut. Na tyle daleko, że mieliśmy to co lubimy najbardziej: ciszę, spokój, naturę, względną czystość od świateł miejskich nocą.
źródło:  http://www.lubieislandie.pl/mosfellsbaeligr.html
NeskaupstaðurMiasto we wschodniej Islandii, w regionie Austurland. Mieszkańcy utrzymują się z połowu ryb. W mieście znajduje się Muzeum Historii Naturalnej.
źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Neskaupstaður
RaufarhöfnMiejscowość położona na północnym wschodzie Islandii, blisko koła podbiegunowego.
Reykholt
ReyðarfjörðurReyðarfjörður to małe miasteczko we wschodniej Islandii, które zostało wybrane przez CNN jako jedno z 10 miejsc, które trzeba zobaczyć zanim zmieni się na zawsze. Miasteczko stało się sławne po tym jak wybrano je jako miejsce do realizacji filmu Fortitude – brytyjskiego thrillera psychologicznego.
źródło:  http://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/reydarfjordur-polecane-przez-cnn
Sandgerði
Sauðárkrókur
SelfossMieszkańcy Selfoss mówią, że turyści przyjeżdżający do miasta często pytają o wodospad. Jednak ten jest położony na drugim końcu wyspy, w północno-wschodniej Islandii. Oba miejsca mają dokładnie taką samą nazwę, co jest mylące dla turystów.
źródło:  http://icelandnews.is/islandia/ciekawostki-islandia/czego-szukaja-turysci-w-selfoss
SeltjarnarnesPołożone jest na niewielkim półwyspie na zachód od Reykjavíku. Wchodzi w skład zespołu miejskiego Wielkiego Reykjavíku.
źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Seltjarnarnes
SeyðisfjörðurSeyðisfjörður to niewielkie miasteczko wciśnięte w koniec fiordu, którego najwyższe szczyty przekraczają 1000 metrów nad poziomem morza. Tym, co najbardziej odbija się na krajobrazie i historiach z okolicy, jest z pewnością wielki prom Ms Norrona firmy Smyril Line, który łączy Islandię z Europą. To z nim wiążą się różne historie, które krążą w lokalnych mediach i historiach powtarzanych między mieszkańcami.
źródło:  https://wesolowski.co/2015/10/06/seydisfjordur-islandia/
SiglufjörðurNajpiękniejsze miasto Islandii, ktoś może się z tym spierać, ale takie właśnie jest subiektywna opinia jaką rodzinnie mamy 😉 To miasteczko podobało nam się najbardziej. Wciśnięte między strome góry fiordu, bajecznie kolorowe do którego prowadzi droga wyłącznie przez wąskie tunele.
Kolorowe, zadbane, po prostu urocze.
źródło:  http://bpe.geoblog.pl/wpis/209214/siglufjörður-najpiekniejsze-miasto-islandii
SkógarMiejscowość w południowej Islandii, w okolicy lodowca Eyjafjallajökull i wodospadu Skógafoss. Nazwa miejscowości oznacza "las", co świadczy o zalesieniu tego miejsca w przeszłości.
źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Skógar
StokkseyriMiejscowość w południowo-zachodniej Islandii, niedaleko Reykjavíku.
StykkishólmurMiasto położone na zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Snæfellsnes, w regionie Vesturland.
SuðureyriSudureyri (is. Suðureyri) to mała islandzka wioska wioska rybacka położona na fiordzie Súgandafjörður w regionie zachodnich fiordów. Miescowość była odizolowana od lat przez ogromne góry, jednak obecnie miasteczko jest połączone przez tunel do miejscowości Ísafjörður o długości 5 km. Sudureyri ma w swojej ofercie wycieczki, aby umożliwić odwiedzającym doświadczenia tradycji islandzkiego życia.
źródło:  http://przegladislandzki.pl/miasta/122-sudureyri
VarmahlíðWieś położona w północnej części Islandii w gminie Skagafjörður.  Jedną z głównych gałęzi gospodarki jest hodowla koni.
źródło:   https://pl.wikipedia.org/wiki/Varmahlíð
Vík í MýrdalMiejscowość w południowej Islandii. Ważną atrakcją turystyczną tej okolicy jest lodowiec Mýrdalsjökull, a także występowanie populacji maskonurów na pobliskich wybrzeżach.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Vík_í_Mýrdal
Vogar
VopnafjörðurWieś w północno-wschodniej Islandii, leżące w okolicy fiordu o tej samej nazwie.
Þorlákshöfn
ÞórshöfnNiewielka wioska rybacka na północnym wschodzie Islandii
Agnieszka Lorelai

Agnieszka Lorelai

autor

Nie-podróżniczka, choć uwielbiam podróżować. Nie-kartograf, choć robię mapy 🙂 Chcę poprzez moje mapy i mapki rozpalić chęć do wyjazdów bliskich i dalszych, ułatwić znalezienie atrakcji, wskazać ciekawe miejsca i wskazać najlepszą pamiątkę z podróży - mapkę pamiątkową.

0 komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

  1. Dookoła Islandii z mapą w ręku | TwojeMapy.com - […] Rzuć okiem na listę najciekawszych atrakcji Islandii, którą udało nam się zgromadzić podczas … […]
  2. Przewodnik po Islandii - analiza z pomocą mapy | TwojeMapy.com - […] Islandia: atrakcje turystyczne […]

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kraina jezior i Podlasie : atrakcje dla dzieci

Dzisiaj zabieramy was na północny-wschód naszego kraju, do wspaniałej i rozległej krainy jezior i lasów, oraz do prastarej Puszczy Białowieskiej, będącej naszym narodowym skarbem.

Piernikowe województwo, czyli wspaniała zabawa w kujawsko-pomorskim! : atrakcje dla dzieci

Dzisiaj zapraszamy na smaczną wycieczkę, połączoną z międzygwiezdnymi podróżami i zaskakującymi miejscami. Zapewne województwo kujawsko-pomorskie kojarzy się wam przede wszystkim z Toruniem i znanymi w całym kraju toruńskimi piernikami. Jednak dzięki naszej dzisiejszej podróży przekonacie się, że warto zostać dłużej w tym województwie i zobaczyć również inne wspaniałe miejsca jakie ma do zaoferowania.

Lubuskie i wielkopolskie krainy nizin: atrakcje dla dzieci

Dzisiaj zabieram Was na wspaniałą, pełną przygód wycieczkę do województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Te sąsiadujące ze sobą krainy zwykle kojarzą się nam z rozległymi równinami środkowej Polski, jednak jeśli poznacie je bliżej, przekonacie się, że krajobraz tutaj jest bardziej zróżnicowany.

Środek Polski : atrakcje dla dzieci

Skoro jesteśmy już na samym środku Polski, pozwiedzajmy dzisiaj województwo łódzkie. Ma ono mnóstwo ciekawych propozycji dla małych i dużych. Trochę nauki, trochę zabawy i trochę wspomnień z czasów dzieciństwa.

Czarownice i malownicze polskie wsie : atrakcje dla dzieci

Dzisiaj proponujemy wam wycieczkę przez dwa województwa: świętokrzyskie i lubelskie. Oba są pełne niesamowitych atrakcji, które zachwycą zarówno małych jak i większych. Jednak łączy je jeszcze coś, wspaniała przyroda i piękne widoki, które będziecie mogli podziwiać podróżując od jednej atrakcji do kolejnej.

Wokół stolicy Polski : atrakcje dla dzieci

Dzisiaj zabieramy was na wyprawę do województwa mazowieckiego. Mimo, że kojarzone jest ono ze stolicą naszego kraju, tereny wokół Warszawy kryją prawdziwe perełki na rodzinne wypady.

Dzień Dziecka w Sudetach przez cały rok!

Sudety to góry piękne i zaskakujące, jedyne w swoim rodzaju. Kryją w sobie wiele tajemnic. Podziemne miasta i rozrzucone niedbale ogromne głazy to niewielka część tego co mają do zaoferowania… Niech Dzień Dziecka trwa cały rok!

Karpaty dla dzieci (atrakcje dla dzieci w górach)

Wiosna się rozkręciła na całego, aż chce się żyć i zwiedzać! W tym roku mamy wyjątkowy długi weekend na początku czerwca, ponieważ łączy się z Dniem Dziecka. Co powiecie na niezapomniane chwile z dziećmi, przeżyte z okazji ich święta, w jednym z najpiękniejszych regionów Polski?

MAJÓWKA! Atrakcje dla dzieci część 1 (POMORZE)

Uffff, MAJÓWKA!!!! Ruszyły już chyba wszystkie atrakcje w Polsce, a naprawdę jest ich coraz więcej i coraz ciekawsze.
Nie tracąc czasu na zbędne wstępy (wszyscy wiedzą, że Majówka to czas zabawy i relaksu, a nie gapienia się w ekran), zróbmy szybki przegląd, korzystając z prostej ściągi w postaci Mapy Polski dla Dzieci.

Mapa za pocztówkę – rozstrzygnięcie

Na początek chciałabym podziękować wszystkim, którzy zadali sobie trud wysłania pocztówki. W dobie maili i sms’ów jest to zwyczaj odchodzący do lamusa, ale na szczęście przez niektórych nadal podtrzymywany.

Trafny rzut oka na Turystyczną Mapę Polski: Wrota Podlasia

Rzuciłam przypadkowo okiem na Turystyczną Mapę Polski i trafiłam do malowniczych Wrót Podlasia, gdzie atrakcje i dla ciała, i dla ducha. Tykocin – perła baroku, Kiermusy, Biebrzański PN, Narwiański PN, atrakcje okolic Białegostoku.

Wyślij pocztówkę z Polski i wygraj mapę!

Mam dla Was wyzwanie! I to nie byle jakie! Bo kto w tych czasach wysyła pocztówki? Jeszcze kilka osób znam i BARDZO się cieszę z każdej otrzymanej kartki, czy to z okazji świąt, czy z wakacji.  A Wy? Wysyłacie pocztówki?

Wyzwania w zestawie „Mapa Polski dla dzieci”

Kto z Was pamięta ze szkoły wymóg wyrycia na pamięć prawobrzeżnych i lewobrzeżnych dopływów Wisły? Ja do tej pory potrafię wyrecytować formułkę: Soła, Skawa, Raba, Dunajec, San, Wisłoka…. (dalej nie pamiętam). Czy miało to sens? Czy można lepiej?
Powiązane wpisy:

Dookoła Islandii z mapą w ręku

(…) Mimo to podróż po wyspie jest prostą sprawą, w gruncie rzeczy porównywalną z jazdą drezyną. Nie sposób się zgubić, bo asfaltowa droga jest w zasadzie tylko jedna, to słynna Ring Road, biegnąca pętlą długości 1332 km dookoła wyspy, dumnie oznaczona na mapach numerem 1.

Posted in Podróże z mapą | Tagged , , , , , | 1 Comment

Islandia: atrakcje turystyczne

Islandia – atrakcje: wodospady, wulkany, źródła geotermalne, jaskinie, kaniony, góry, skały, jeziora, muzea, historia i inne cuda. No i maskonury 🙂 Znajdziecie tu spis wszystkich miejsc i atrakcji zaznaczonych ma Mapie Islandii – Twojej Mapie 🙂

Posted in Podróże z mapą | Tagged , , , , , , , | Leave a comment
Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Właściciel

Autorka map i pomysłodawczyni map i mapek turystycznych.

Wykonując mapy do książek podróżniczych na zlecenie Wojciecha Cejrowskiego zauważyłam, że jest to coś, co lubię robić! Cieszę się z każdej kolejnej mapy, która mi wyszła tak, że mogę być z niej dumna. Zaczęły wykluwać się pomysły na mapy inne niż wszystkie. Krok za krokiem je realizuję.
Lubię podróżować na własną rękę i stwierdziłam, że czasami przydałaby się prosta ściąga pt. „co by tu porobić w okolicy". Tak wpadłam na pomysł regionalnych mapek turystycznych. Mam nadzieję, że pomogą Wam fantastycznie spędzić czas!

TwojeMapy.com
Agnieszka Rajczak-Kucińska

tel. 600 03 09 04
e-mail: mapy@twojemapy.com

FORMULARZ KONTAKTU:

2 + 13 =

Chcesz znać nowości ze świata "TwojeMapy"?

- darmowe mapki turystyczne w pdf
- inspiracje, wskazówki turystyczne
- nowe mapy ścienne

Nie spamujemy! Nie więcej niż 1-2 maile tygodniowo. W każdej chwili można się łatwo wypisać.

Zapisując się/Pobierając e-mapkę wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od TwojeMapy.com zgodnie z Polityką Prywatności