Mapy rysowane specjalnie dla Ciebie!

Mapy turystyczne i ozdobne.
Piękne, stylowe mapy ścienne
oraz użyteczne mapki regionalne.
Mapy wielkoformatowe
oraz mapki poglądowe.
Mapy do książek, a także
pamiątkowe z ciekawego wyjazdu.

Blog o mapach, podróżach bliskich i dalekich, inspiracjach i o tym, dlaczego mapy są przydatne 🙂

Przewodnik po Islandii – analiza z pomocą mapy

utworzone przez | Sty 11, 2018 | Podróże z mapą | 0 komentarzy

Zdarzało Wam się planować wyjazd na własną rękę? Jest z tym „nieco” roboty, prawda?

Najlepiej przeanalizować kilka przewodników, wczytując się dokładnie i… szukając opisanych miejsc na mapach, gdyż przewodniki często ignorują lub traktują po macoszemu ten najbardziej pomocny element, czyli czytelną mapę wskazującą miejsca warte odwiedzenia.

Być może właśnie planowanie wyjazdu do Turcji i zrodzona przy tym frustracja było zalążkiem pomysłu na tworzenie map turystycznych – Twoich Map 🙂 Przewodnik – owszem – mapki pokazywał, ale to były uproszczone mapki drogowe, gdzie było zaznaczonych mnóstwo miejsc, ale nie te, które mnie zainteresowały podczas czytania przewodnika. Pogubiłam się totalnie i musiałam zasiąść do map internetowych, by się zorientować w terenie.

Jakiś czas temu zrobiłam Turystyczną Mapę Islandii i stwierdziłam, że być może pomogę komuś przeprowadzając „analizę mapową” jednego z przewodników.

Rzućmy więc okiem na Przewodnik Ilustrowany Pascala (Itaka).

Oto mapa z książki – uproszczona mapa drogowa Islandii – zaznaczone miejscowości, rzeki, fiordy i 4 wulkany. Żadnych atrakcji. Osoba niezorientowana w wyspie nie ma pojęcia, co ma ona do zaoferowania, dopóki nie wczyta się uważnie w każda kartkę przewodnika…

Przewodniki Pascala generalnie mi się podobają – nie są ani zbyt banalne, ani przegadane. Dorzucają trochę ilustracji przybliżających opisywane miejsca – do mnie osobiście to trafia, choć wiem, że preferencje są rozmaite 🙂

 

Ale jest jeden szkopuł (dotyczy on chyba jednak wszystkich przewodników) – nie da się szybko odpowiedzieć na trzy ważne pytania:

a/   w czym ten przewodnik jest lepszy od innych (dlaczego właśnie ten mam wybrać?), czy on odpowiada moim upodobaniom?

b/ co konkretnie opisuje? jakie atrakcje poleca?

c/ co w danym kraju jest najciekawszego, gdzie pojechać na te kilka dni wakacji, w który rejon? Bo zazwyczaj nie mamy czasu  (i ochoty) objechać wszystkich opisanych atrakcji.

Nie poznamy tych odpowiedzi dopóki nie wczytamy się niemal w każde słowo treści (nawet przejrzenie nagłówków niewiele nam powie, bo przecież nie znamy tych miejsc, miast, półwyspów – mamy OGÓLNE pojęcie o kraju, chcemy się dowiedzieć więcej, ale nie mamy ochoty czytać i analizować pięciu przewodników, nie?)

Tu z pomocą mogłyby przyjść mapki turystyczne, na których zaznaczone byłyby wszystkie atrakcje opisane w przewodniku (a może nawet te nie opisane?). Aby ułatwić rozeznanie się w temacie, główne atrakcje mogłyby być wyróżnione, każda zaś opisana prostymi tagami / ikonami (miejsce historyczne, atrakcja przyrodnicza, ciekawe miasteczko, relaks, polecane miejsca noclegowe, itd….)

Pozwolę sobie zrobić wzmiankę o miejscach noclegowych: czemu polskie przewodniki polecają głównie hotele i inne drogie miejsca? Swojego czasu szukając z koleżanką noclegu na Majorce (poza sezonem) zgarnęłyśmy na stopa parę młodych Niemców, którzy kierując się przewodnikiem niemieckim zmierzali do taniego i fantastycznego schroniska! W ich przewodniku było wskazanych kilka takich schronisk i inne ciekawe i niedrogie miejsca noclegowe. I nie tylko młodzi z tego korzystali! 

No dobrze, czas rzucić okiem na Przewodnik po Islandii 🙂

Podzielony jest on na obszary: południowo-zachodnia Islandia, południowo-wchodnia Islandia, wschodnia Islandia, północno-wschodnia Islandia, północ, fiordy zachodnie i wschód. Do każdego obszaru wycięłam kawałek z mojej Mapy Islandii i naniosłam trasy opisane przez przewodnik.

Islandia południowo-zachodnia

Ten pierwszy rozdział jest szczególnie zagmatwany i bez dobrej mapy po prostu nie wiadomo o co chodzi.

Jak widać na mapie powyżej mamy opisane 4 odrębne trasy:
– Złoty Krąg, czyli najbardziej popularne atrakcje w pobliży Reykjaviku.
– Keflavik i okolice
– na północ od Reykjaviku
– i w końcu ruszamy na południowy wschód, ale z kilkoma „odnogami” – przy czym trasy piesze przeplatają się z trasami samochodowymi…

Na zielono „podświetliłam” atrakcje, które są opisane w przewodniku. Niektóre miejsca z przewodnika nie są ujęte na mojej mapie, czasami są to miejsca mające tylko kontekst historyczny (kiedyś coś tu się działo, a dzisiaj jest nieciekawie), niektóre muzea (będąc na takiej wyspie jak Islandia zahaczanie o wszystkie muzea byłoby lizaniem cukierków przez szybę).
Przewodnik omawiając trasy piesze wspomina też o schroniskach i polach namiotowych – chwali się 🙂

Spójrzmy na to, czego w przewodniku Pascala nie znajdziemy:
– dwóch ciekawych, nowoczesnych wystaw: o geotermii i o wulkanach,
– miejsc, gdzie można się wykąpać w źródłach, czy basenach termalnych (takich miejsc na Islandii jest mnóstwo)
– kilku miejsc na południe od Reykjaviku, które mogłyby by być ciekawe dla osób, które mają czas tylko na zwiedzenie tej części wyspy

 

Jedziemy dalej na wschód:

Islandia południowo-wschodnia

Tutaj trasa jest prosta, gdyż nie ma jak kluczyć. Pascal kilka miejsc z tych zaznaczonych na mapie przemilcza, kilka dodaje takich, których na mapie nie ma (może niektóre braki uzupełnię, choć nie są to jakieś istotne atrakcje).

Co ciekawe przewodnik nie wspomina ani słowem o Blue Ice Cave w Parku Narodowym Skaftafell. NIC. A szkoda, bo jaskinie (oceniając po zdjęciach) robią wrażenie i są dostępne jedynie z przewodnikiem, więc warto zawczasu sobie to zaplanować i znaleźć operatora).

 

A na wchodzie Islandii:

Tutaj jedziemy głównie wzdłuż wybrzeża zahaczając o nieco więcej miasteczek niż wskazuje mapa. Dla tych, którzy na tym etapie podróży stęsknili się już za drzewami, warto odbić z Egilsstaðir na południe (jak pokazuje mapa), aby zanurzyć się w prawdziwym lesie (740 hektarów) rozciągającym się wokół jeziora Lagarfljót (więcej poczytacie w artykule Studenckiego Koła Islandzkiego)

 

Islandia północno-wschodnia

Tu mamy do wyboru dwie trasy: dłuższa – wzdłuż wybrzeża, albo krótsza, prosto z Egilsstaðir w stronę jeziora Mývatn. Potem pętelka po najciekawszych atrakcjach. W sumie optymalne ujęcie tematu.

 

Islandia północna

Jedziemy wzdłuż wybrzeża zahaczając o najciekawsze miejsca. Pascal opisuje więcej miejscowości na trasie niż to jest ujęte na mapie.

Generalnie – jeżeli nam się nie spieszy zbytnio – optymalna trasa.

 

Fiordy zachodnie

W tym rejonie przewodnik też wspomina więcej miasteczek, ale bądźmy szczerzy – ile miasteczek można oglądać? Niemniej każdy może sobie dzięki opisom wybrać coś dla siebie w odpowiednim dla siebie miejscu i czasie.

Tu też trasa narzuca się sama, gdyż po prostu jedziemy jak droga prowadzi, odbijać na północ na niesamowity półwysep Hornstrandir.

 

Kończymy na

Islandii zachodniej:

Kończymy trasą na północ od Reykjaviku – samo Borganes i najbliższe okolice, potem odbijamy na wschód wzdłuż fiordu, wracamy do Borganes i objeżdżamy półwysep kończąc na wyspie Flatey.


 

Czy po tych kilku ilustracjach w postaci map z trasami macie większą przejrzystość co Wam wniesie ten przewodnik, co opisuje i w jaki sposób? Wystarczy kilka minut by się zorientować. A jakby jeszcze były przy danych atrakcjach odnośniki do stron, gdzie są one opisane? Bajka, prawda?

Czy doczekamy się takich przewodników? Oby! Będziemy się o to starać! 🙂

Mapa Islandii

Islandia: atrakcje turystyczne

Powiązane wpisy:

Dookoła Islandii z mapą w ręku

(…) Mimo to podróż po wyspie jest prostą sprawą, w gruncie rzeczy porównywalną z jazdą drezyną. Nie sposób się zgubić, bo asfaltowa droga jest w zasadzie tylko jedna, to słynna Ring Road, biegnąca pętlą długości 1332 km dookoła wyspy, dumnie oznaczona na mapach numerem 1.

Posted in Podróże z mapą | Tagged , , , , , | 1 Comment

Islandia: atrakcje turystyczne

Islandia – atrakcje: wodospady, wulkany, źródła geotermalne, jaskinie, kaniony, góry, skały, jeziora, muzea, historia i inne cuda. No i maskonury 🙂 Znajdziecie tu spis wszystkich miejsc i atrakcji zaznaczonych ma Mapie Islandii – Twojej Mapie 🙂

Posted in Podróże z mapą | Tagged , , , , , , , | Leave a comment
Agnieszka Lorelai

Agnieszka Lorelai

autor

Nie-podróżniczka, choć uwielbiam podróżować. Nie-kartograf, choć robię mapy 🙂 Chcę poprzez moje mapy i mapki rozpalić chęć do wyjazdów bliskich i dalszych, ułatwić znalezienie atrakcji, wskazać ciekawe miejsca i wskazać najlepszą pamiątkę z podróży - mapkę pamiątkową.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kraina jezior i Podlasie : atrakcje dla dzieci

Dzisiaj zabieramy was na północny-wschód naszego kraju, do wspaniałej i rozległej krainy jezior i lasów, oraz do prastarej Puszczy Białowieskiej, będącej naszym narodowym skarbem.

Piernikowe województwo, czyli wspaniała zabawa w kujawsko-pomorskim! : atrakcje dla dzieci

Dzisiaj zapraszamy na smaczną wycieczkę, połączoną z międzygwiezdnymi podróżami i zaskakującymi miejscami. Zapewne województwo kujawsko-pomorskie kojarzy się wam przede wszystkim z Toruniem i znanymi w całym kraju toruńskimi piernikami. Jednak dzięki naszej dzisiejszej podróży przekonacie się, że warto zostać dłużej w tym województwie i zobaczyć również inne wspaniałe miejsca jakie ma do zaoferowania.

Lubuskie i wielkopolskie krainy nizin: atrakcje dla dzieci

Dzisiaj zabieram Was na wspaniałą, pełną przygód wycieczkę do województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Te sąsiadujące ze sobą krainy zwykle kojarzą się nam z rozległymi równinami środkowej Polski, jednak jeśli poznacie je bliżej, przekonacie się, że krajobraz tutaj jest bardziej zróżnicowany.

Środek Polski : atrakcje dla dzieci

Skoro jesteśmy już na samym środku Polski, pozwiedzajmy dzisiaj województwo łódzkie. Ma ono mnóstwo ciekawych propozycji dla małych i dużych. Trochę nauki, trochę zabawy i trochę wspomnień z czasów dzieciństwa.

Czarownice i malownicze polskie wsie : atrakcje dla dzieci

Dzisiaj proponujemy wam wycieczkę przez dwa województwa: świętokrzyskie i lubelskie. Oba są pełne niesamowitych atrakcji, które zachwycą zarówno małych jak i większych. Jednak łączy je jeszcze coś, wspaniała przyroda i piękne widoki, które będziecie mogli podziwiać podróżując od jednej atrakcji do kolejnej.

Wokół stolicy Polski : atrakcje dla dzieci

Dzisiaj zabieramy was na wyprawę do województwa mazowieckiego. Mimo, że kojarzone jest ono ze stolicą naszego kraju, tereny wokół Warszawy kryją prawdziwe perełki na rodzinne wypady.

Dzień Dziecka w Sudetach przez cały rok!

Sudety to góry piękne i zaskakujące, jedyne w swoim rodzaju. Kryją w sobie wiele tajemnic. Podziemne miasta i rozrzucone niedbale ogromne głazy to niewielka część tego co mają do zaoferowania… Niech Dzień Dziecka trwa cały rok!

Karpaty dla dzieci (atrakcje dla dzieci w górach)

Wiosna się rozkręciła na całego, aż chce się żyć i zwiedzać! W tym roku mamy wyjątkowy długi weekend na początku czerwca, ponieważ łączy się z Dniem Dziecka. Co powiecie na niezapomniane chwile z dziećmi, przeżyte z okazji ich święta, w jednym z najpiękniejszych regionów Polski?

MAJÓWKA! Atrakcje dla dzieci część 1 (POMORZE)

Uffff, MAJÓWKA!!!! Ruszyły już chyba wszystkie atrakcje w Polsce, a naprawdę jest ich coraz więcej i coraz ciekawsze.
Nie tracąc czasu na zbędne wstępy (wszyscy wiedzą, że Majówka to czas zabawy i relaksu, a nie gapienia się w ekran), zróbmy szybki przegląd, korzystając z prostej ściągi w postaci Mapy Polski dla Dzieci.

Mapa za pocztówkę – rozstrzygnięcie

Na początek chciałabym podziękować wszystkim, którzy zadali sobie trud wysłania pocztówki. W dobie maili i sms’ów jest to zwyczaj odchodzący do lamusa, ale na szczęście przez niektórych nadal podtrzymywany.

Trafny rzut oka na Turystyczną Mapę Polski: Wrota Podlasia

Rzuciłam przypadkowo okiem na Turystyczną Mapę Polski i trafiłam do malowniczych Wrót Podlasia, gdzie atrakcje i dla ciała, i dla ducha. Tykocin – perła baroku, Kiermusy, Biebrzański PN, Narwiański PN, atrakcje okolic Białegostoku.

Wyślij pocztówkę z Polski i wygraj mapę!

Mam dla Was wyzwanie! I to nie byle jakie! Bo kto w tych czasach wysyła pocztówki? Jeszcze kilka osób znam i BARDZO się cieszę z każdej otrzymanej kartki, czy to z okazji świąt, czy z wakacji.  A Wy? Wysyłacie pocztówki?

Wyzwania w zestawie „Mapa Polski dla dzieci”

Kto z Was pamięta ze szkoły wymóg wyrycia na pamięć prawobrzeżnych i lewobrzeżnych dopływów Wisły? Ja do tej pory potrafię wyrecytować formułkę: Soła, Skawa, Raba, Dunajec, San, Wisłoka…. (dalej nie pamiętam). Czy miało to sens? Czy można lepiej?

Trasa dla Bobasa testuje Mapę Polski dla dzieci

O MAPIE W DWÓCH ZADANIACH To doskonałe połączenie mapy do powieszenia na ścianie i aktywnej nauki geografii Polski (7 kart z wyzwaniami). Cały zestaw jest spięty sprytnymi, rozpinanymi metalowymi kółkami, które trzymają całość razem (nic się nie zgubi!).Powiązane wpisy:

Dookoła Islandii z mapą w ręku

(…) Mimo to podróż po wyspie jest prostą sprawą, w gruncie rzeczy porównywalną z jazdą drezyną. Nie sposób się zgubić, bo asfaltowa droga jest w zasadzie tylko jedna, to słynna Ring Road, biegnąca pętlą długości 1332 km dookoła wyspy, dumnie oznaczona na mapach numerem 1.

Posted in Podróże z mapą | Tagged , , , , , | 1 Comment

Islandia: atrakcje turystyczne

Islandia – atrakcje: wodospady, wulkany, źródła geotermalne, jaskinie, kaniony, góry, skały, jeziora, muzea, historia i inne cuda. No i maskonury 🙂 Znajdziecie tu spis wszystkich miejsc i atrakcji zaznaczonych ma Mapie Islandii – Twojej Mapie 🙂

Posted in Podróże z mapą | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

POLECAM

Szukając informacji do moich map turystycznych od czasu do czasu natrafiam na inicjatywy, które wywołują mój szeroki uśmiech. Cieszy mnie pomysłowość twórców. Podziwiam kreatywność  i pasję włożoną w projekt. Dlatego prezentuję tu niektóre z moich odkryć.

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Właściciel

Autorka map i pomysłodawczyni map i mapek turystycznych.

Wykonując mapy do książek podróżniczych na zlecenie Wojciecha Cejrowskiego zauważyłam, że jest to coś, co lubię robić! Cieszę się z każdej kolejnej mapy, która mi wyszła tak, że mogę być z niej dumna. Zaczęły wykluwać się pomysły na mapy inne niż wszystkie. Krok za krokiem je realizuję.
Lubię podróżować na własną rękę i stwierdziłam, że czasami przydałaby się prosta ściąga pt. „co by tu porobić w okolicy". Tak wpadłam na pomysł regionalnych mapek turystycznych. Mam nadzieję, że pomogą Wam fantastycznie spędzić czas!

TwojeMapy.com
Agnieszka Rajczak-Kucińska

tel. 600 03 09 04
e-mail: mapy@twojemapy.com

FORMULARZ KONTAKTU:

6 + 10 =

Chcesz znać nowości ze świata "TwojeMapy"?

- darmowe mapki turystyczne w pdf
- inspiracje, wskazówki turystyczne
- nowe mapy ścienne

Nie spamujemy! Nie więcej niż 1-2 maile tygodniowo. W każdej chwili można się łatwo wypisać.

Zapisując się/Pobierając e-mapkę wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od TwojeMapy.com zgodnie z Polityką Prywatności