Mapy rysowane specjalnie dla Ciebie!

Mapy turystyczne i ozdobne.
Piękne, stylowe mapy ścienne
oraz użyteczne mapki regionalne.
Mapy wielkoformatowe
oraz mapki poglądowe.
Mapy do książek, a także
pamiątkowe z ciekawego wyjazdu.

Blog o mapach, podróżach bliskich i dalekich, inspiracjach i o tym, dlaczego mapy są przydatne 🙂

Bochnia i Wieliczka, czyli weekend pod ziemią

utworzone przez | Gru 28, 2017 | Atrakcje w Polsce | 0 komentarzy

Kiedy przychodzi jesień lub słotna zima, wielu z nas pochmurne i deszczowe dni zniechęcają do aktywnego wypoczynku w weekend. Zwykle powodem tego, jest brak ciekawych pomysłów na wycieczki po Polsce.

Jednak pokażę wam dzisiaj, że nawet gdy zimno i deszczowo, można zorganizować sobie wspaniały odpoczynek, który nie tylko będzie aktywny, ale również wzbogaci naszą wiedzę i wzmocni zdrowie.

Dzisiaj zapraszam was na wycieczkę w miejsce nietypowe, bo pod ziemię. Żadna mapa turystyczna Polski nie pomija tych miejsc, jednak mimo, że są one prawdziwymi perełkami naszej polskiej ziemi, wielu z was o nich jedynie słyszało, czas to zmienić. Jest to przede wszystkim propozycja dla rodzin ze starszymi dziećmi i dorosłych, jednak jeśli uważacie, że wasze dziecko jest gotowe na takie atrakcje i nie będzie to dla niego niepotrzebny stres, możecie na tą wycieczkę zabrać także malucha. Pamiętajmy jednak, że w tego typu atrakcjach nie powinny brać udziału dzieci na siłę. Niech to będzie dla wszystkich przygoda i odpoczynek, zatem decyzję kogo w to niesamowite miejsce zabierzecie zostawiam wam. Warto jednak zobaczyć na własne oczy niesamowity świat polskich kopalni soli.

Pamiętajmy, że w podziemiach panuje temperatura ok 14 stopni, dlatego nie zapomnijcie o ciepłym, wygodnym ubraniu i dobrych butach. Lepiej jednak nie ubierać najlepszego stroju jaki posiadamy, to nie rewia mody , raczej bierzcie pod uwagę, że możecie się trochę zbrudzić. W szczególności zadbajcie o dzieci, aby czuły się swobodnie i mogły spokojnie zwiedzać, bez ciągłego upominania, że mają uważać na spodnie czy kurtkę. Niech się zbrudzą, ochlapią, usiądą na skale, niech będzie to dla nich czas radości i relaksu. Pamiętajcie też o zabraniu dostatecznej ilości jedzenia i napojów. Nie zabierajmy jednak wielkiego ekwipunku, ponieważ zadbano, aby turysta mógł zakupić pod ziemią posiłki, jest to jednak możliwe jedynie w kilku punktach.

BOCHNIA

Pierwszym przystankiem na trasie naszej wycieczki po polskich podziemiach będzie kopalnia soli w Bochni. Jak każda kopalnia również ta, w Bochni, posiada kilka tras do wyboru. Niektóre trasy wymagają dużej sprawności, dlatego warto zapoznać się przed wyjazdem z ich opisem na stronie internetowej. Skupimy się dzisiaj na trasach ogólnych, dostępnych dla każdego, te ekstremalne, zostawiam Wam do samodzielnego przemyślenia. Jeśli ktoś jest odważny, zdrowy i sprawny fizycznie warto skorzystać z ekstremalnych doznań jakie one zapewniają.

W Kopalni soli w Bochni proponuję spacery dwoma szklakami turystycznymi oraz rejs łódką przez podziemne korytarze. Od Was zależy czy wybierzecie wszystkie z proponowanych przeze mnie aktywności czy tylko część. Jeśli coś pominiecie, a w zamian wykorzystacie czas na wspólny odpoczynek, wycieczka będzie równie udana.

Pierwszą trasą jest trasa multimedialna. Warto zwrócić uwagę, że zaczyna się ona od pokonania 700 schodów, co powinni wziąć pod uwagę rodzice z wózkami. Możemy zobaczyć tutaj unikatowe wnętrze kopalni uformowane zarówno przez człowieka jak i przez przyrodę. Plusem tej trasy jest możliwość jej częściowego przepłynięcia. Od was zależy czy przejdziecie całą trasę pieszo czy skorzystacie z udogodnień. Zarówno jedna jak i druga opcja pozwala w pełni kopalnię zwiedzić. Dzięki multimedialnym stanowiskom, wycieczka pozwoli wam przyswoić fakty z historii naszego kraju. Co ciekawe poznamy nie tylko historię podziemi, ale także tego co działo się na powierzchni. Ciekawym pomocnikiem przewodnika jest duch kopalni.

Zwiedzanie tej trasy kończy się w ogromnej komorze Ważyn. Tutaj mamy czas na odpoczynek i możemy zakupić posiłek w punkcie gastronomicznym. Dzieci mają możliwość zabawy na placu zabaw, a dorośli mogą w tym czasie odpocząć po wędrówce. W komorze Ważny sprzedawane są pamiątki.

Tutaj możemy naszą wycieczkę zakończyć, lub udać się w dalszą podróż. Z komory Ważyn można rozpocząć wędrówkę trasą przyrodniczą. W jej trakcie zwiedza się bardziej surowe wnętrza, inne od tych przygotowanych pod turystę na trasie multimedialnej. Interesujące będą zarówno formy skalne jak i minerały w skalnych ścianach. Na trasę wpuszczane są dzieci od 7 roku życia. Będąc w kopalni warto zobaczyć ją także surowym stanie, takim jakim zastawali ją każdego dnia górnicy wydobywający sól. Na tej trasie czeka na nas 120 m przeprawa łodzią po solankowej rzece. Oprócz samej kopalni zobaczymy Stajnię Mysiur, Międzypoziom Dobosz oraz Kaplicę św. Kingi.

Tą trasą kończymy wycieczkę po bocheńskich wyrobiskach. Czas wyjechać na powierzchnię i dostać się do Kopalni Soli w Wieliczce. Wieliczka od Bochni jest oddalona o 34 km, zatem dla zmotoryzowanych pokonanie tej odległości nie powinno stanowić problemu.

WIELICZKA

Samochód warto zaparkować w bezpiecznym miejscu, ponieważ zgodnie z naszym planem powrócimy do niego dopiero następnego dnia popołudniu.

Przed nami noc i dzień pełne przygód i zwiedzania.

Wycieczka ta pozwoli nam odetchnąć głęboko czystym, świeżym i przede wszystkim zdrowym powietrzem nasączonym solnymi minerałami. Polecam to miejsce w szczególności osobom chorującym często na schorzenia górnych dróg oddechowych, jednak każdy z nas odczuje jego dobroczynny wpływ na odporność organizmu. Przed wycieczką warto dokładanie zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej Kopalni Soli w Wieliczce i zarezerwować sobie wycieczki i nocleg pod ziemią. Nocleg warto zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ musi się zebrać grupa chętnych, aby był on możliwy. Im wcześniej o tym pomyślimy tym większa szansa, że uda się nam skorzystać z tej nietypowej atrakcji.

Za nami dzień pełen wrażeń, proponuję więc pozostałą część dnia spędzić w części wypoczynkowej Wielickiej Kopalni, aby kolejnego dnia, z nowymi siłami przystąpić do zwiedzania.

W Kopalni Soli w Wieliczce mamy do wyboru dwa poziomy noclegowe. Jednak na potrzeby naszej wycieczki proponuję wybrać Komorę Słowackiego położoną 125 m pod ziemią, ponieważ rezerwacja pobytu w tej komorze wiąże się z dodatkowymi udogodnieniami. Komora jest podzielona na część rekreacyjną i wypoczynkową. W części rekreacyjnej można skorzystać z gier zręcznościowych i stanowisk multimedialnych, a nawet wziąć udział w podziemnej dyskotece. Tutaj również znajduje się spokojna czytelnia, w której można odpocząć po całym dniu w zdrowym mikroklimacie. Po dokonaniu rezerwacji, w dniu przyjazdu zostaniemy poczęstowaniu pyszną kolacją. Po zadomowieniu się i skorzystaniu z dostępnych atrakcji spędzimy noc na wygodnych łóżkach w przytulnych zakątkach. Nie są to jednak pokoje, a jedynie boksy oddzielone niskimi ściankami, stwarza to jednak poczucie bezpieczeństwa i izolacji od innych turystów. Warto o tym wiedzieć i być na to gotowym. Noc spędzona w kopalni, w czystym powietrzu pełnym minerałów jest tego warta. Rano dostaniemy pożywne śniadanie, aby z nową energią rozpocząć zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. W komorze Budryk gdzie czeka kolacja i śniadanie, można również zamówić dodatkowe przekąski, ponieważ znajduje się tam restauracja.

Przechodząc do zwiedzania kopalni w Wieliczce, warto wspomnieć, że z pakietem noclegowym dostępne są dwie opcje zwiedzania. Możemy zwiedzać trasą turystyczną i trasę górniczą. Sami decydujemy czy wybieramy jedną opcję, czy obie. Trasa turystyczna jest dostępna dla każdego, także dla niepełnosprawnych, a dzieci do lat 4 zwiedzają ją za darmo. Trasa ta przebiega przez 20 komór o różnym ukształtowaniu i obejmuje również Kaplicę św. Kingi, prawdopodobnie najcenniejszy zabytek tej kopalni. Zobaczymy tutaj maszyny górnicze i mniejsze narzędzia oraz poznamy charakterystykę górniczej pracy i jej historię. Wycieczka tą trasą kończy się w Karczmie Górniczej, w której proponuję zjeść obiad. Możemy zakończyć w tym miejscu nasz weekend w podziemiach, lub udać się na jeszcze jedną wyprawę Trasą Górniczą.

Trasa Górnicza jest wymagającą i długą 3 godzinną wędrówką. Dostępna jest od 10 roku życia, ale warto przemyśleć wyjście na nią z dzieckiem w tym wieku. Potrzebne nam będzie wygodne nieprzemakalne obuwie i ekwipunek górniczy, który otrzymamy od przewodnika. Każdy uczestnik otrzymuje kombinezon ochronny, hełm i sprzęt górniczy. Poruszanie się z takim oprzyrządowaniem jest przygodą, ale i wyzwaniem. W czasie wędrówki wykonamy górnicze zadania, poznamy tradycje i obrzędy górnicze oraz nauczymy się korzystać z mierników i innego górniczego oprzyrządowania. Jednym słowem doświadczymy górniczego życia.

Nasza wycieczka weekendowa dobiegła końca. Z całą pewnością pozostanie z niej mnóstwo wspomnień, do których nie raz będziecie wracać. Myślę, że taki weekend całkowicie odcięty od sieci internetowej, telefonu, inny niż to czego doświadczamy na co dzień pozwoli nam w pełni wypocząć i zregenerować siły, a naszym dzieciom pokaże, że świat wokół nas, a tak naprawdę pod nami, jest niesamowity i fascynujący.

Powiązane wpisy:

Trasa dla Bobasa testuje Mapę Polski dla dzieci

O MAPIE W DWÓCH ZADANIACH To doskonałe połączenie mapy do powieszenia na ścianie i aktywnej nauki geografii Polski (7 kart z wyzwaniami). Cały zestaw jest spięty sprytnymi, rozpinanymi metalowymi kółkami, które trzymają całość razem (nic się nie zgubi!).

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Bochnia i Wieliczka, czyli weekend pod ziemią

Pokażę wam dzisiaj, że nawet gdy zimno i deszczowo, można zorganizować sobie wspaniały odpoczynek, który nie tylko będzie aktywny, ale również wzbogaci naszą wiedzę i wzmocni zdrowie.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , , , | Leave a comment

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie! Oto atrakcje na niepogodę.

Choć większość atrakcji działa w sezonie letnim, jednak są też takie czynne cały rok. Sprawdź jakie atrakcje na niepogodę znajdziesz w danych województwach.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , | Leave a comment

Poznaj Polskę, bawiąc się w skojarzenia

Zabawa to najlepszy sposób na… wszystko! Czyż nie? Pobawmy się w skojarzenia dotyczące miejsc w Polsce.

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Co tu porobić w południowo-zachodniej Polsce?

Jakieś pomysły na przerwę świąteczną (podchodząc realistycznie do pogody)? Polska południowo-zachodnia zaprasza w podziemia! I nie tylko.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , | Leave a comment

Atrakcje dla dzieci w okolicach Bydgoszczy

Co ciekawego jest w okolicy np. Bydgoszczy? Gdzie są jakieś atrakcje dla dzieci, które i nas ubawią?

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Ten prezent nie trafi do kąta 🙂

Najlepszy prezent to taki, który daje radość całej rodzinie. Dzięki Mapie Polski dla dzieci macie gotowe ciekawe zajęcia. Może Was ona nawet wygonić z domu!

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

„Lekcja” z mapą Polski dla dzieci

Jak najlepiej przetestować produkt dla dzieci? Pokazać dzieciom 🙂 Tak też zrobiłam. Jak dzieci reagowały na mapę? Uskrzydlająco!

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

Czym mapki turystyczne regionu różnią się od typowych mapek topograficznych?

Poprzez moje mapki turystyczne chcę Wam ułatwić planowanie wypoczynku, znalezienie rozrywki w deszczowe dni, wypatrzenie najciekawszych DLA WAS atrakcji okolicy.

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Góry atrakcji na Dolnym Śląsku

 Placem po mapie… Dzisiaj zawędrowałyśmy na Dolny Śląsk. Kojarzyłam go zwykle z kopalniami, a tu taka niespodzianka! Owszem są tam kopalnie, ale i mnóstwo innych ciekawych rzeczy.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , | Leave a comment
Anna Biolik

Anna Biolik

autor

Lubi spędzać czas z rodziną, szczególnie podczas wspólnych wyjazdów. W wolej chwili pisze dla przyjemności.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trasa dla Bobasa testuje Mapę Polski dla dzieci

O MAPIE W DWÓCH ZADANIACH To doskonałe połączenie mapy do powieszenia na ścianie i aktywnej nauki geografii Polski (7 kart z wyzwaniami). Cały zestaw jest spięty sprytnymi, rozpinanymi metalowymi kółkami, które trzymają całość razem (nic się nie zgubi!).

Boże Narodzenie na mapie świata

Boże Narodzenie to taki dziwny czas, gdy wszystko się ze sobą miesza, zauważyliście?
Z jednej strony pośpiech i stres, z drugiej spokój, odpoczynek, świąteczny spacer, lektura…
Z jednej strony zimo za oknem, z drugiej choćby te ciepłe skarpety, ciepła, rodzinna atmosfera, dobre, rozgrzewające jedzenie, u niektórych kominek…

Dookoła Islandii z mapą w ręku

(…) Mimo to podróż po wyspie jest prostą sprawą, w gruncie rzeczy porównywalną z jazdą drezyną. Nie sposób się zgubić, bo asfaltowa droga jest w zasadzie tylko jedna, to słynna Ring Road, biegnąca pętlą długości 1332 km dookoła wyspy, dumnie oznaczona na mapach numerem 1.

Ten prezent nie trafi do kąta 🙂

Najlepszy prezent to taki, który daje radość całej rodzinie. Dzięki Mapie Polski dla dzieci macie gotowe ciekawe zajęcia. Może Was ona nawet wygonić z domu!

Islandia: atrakcje turystyczne

Islandia – atrakcje: wodospady, wulkany, źródła geotermalne, jaskinie, kaniony, góry, skały, jeziora, muzea, historia i inne cuda. No i maskonury 🙂 Znajdziecie tu spis wszystkich miejsc i atrakcji zaznaczonych ma Mapie Islandii – Twojej Mapie 🙂

Międzynarodowe targi Turystyczne i Mapa Polski dla dzieci

Ostatni piątek i sobotę spędziłam w klimatach czysto turystycznych. Od camperów po luksusowe motorówki, od przedstawicieli gmin po ambasady tak odległych państw jak Peru, Kuba, czy Indonezja.
Odwiedziłam stoiska rejonów Polski – świętokrzyskie, lubuskie, łódzkie, kilka gmin i stowarzyszeń – rozmawiając o mapkach regionalnych atrakcji turystycznych.

Przeprawa przez Amerykę, czyli szaleństwa podróży palcem po mapie

Jak można „zaszaleć” podróżując palcem po mapie? A co nas ogranicza? Jedynie wyobraźnia! Ja Wam proponuję wyprawę, której raczej żaden turysta, czy podróżnik nie odbył i nie odbędzie! Zwiedzimy Amerykę Północną i Południową, ale tylko w pasie mieszczącym się między południkami 70°W i 80°W.POLECAM

Szukając informacji do moich map turystycznych od czasu do czasu natrafiam na inicjatywy, które wywołują mój szeroki uśmiech. Cieszy mnie pomysłowość twórców. Podziwiam kreatywność  i pasję włożoną w projekt. Dlatego prezentuję tu niektóre z moich odkryć.


Powiązane wpisy:

Trasa dla Bobasa testuje Mapę Polski dla dzieci

O MAPIE W DWÓCH ZADANIACH To doskonałe połączenie mapy do powieszenia na ścianie i aktywnej nauki geografii Polski (7 kart z wyzwaniami). Cały zestaw jest spięty sprytnymi, rozpinanymi metalowymi kółkami, które trzymają całość razem (nic się nie zgubi!).

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Bochnia i Wieliczka, czyli weekend pod ziemią

Pokażę wam dzisiaj, że nawet gdy zimno i deszczowo, można zorganizować sobie wspaniały odpoczynek, który nie tylko będzie aktywny, ale również wzbogaci naszą wiedzę i wzmocni zdrowie.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , , , | Leave a comment

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie! Oto atrakcje na niepogodę.

Choć większość atrakcji działa w sezonie letnim, jednak są też takie czynne cały rok. Sprawdź jakie atrakcje na niepogodę znajdziesz w danych województwach.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , | Leave a comment

Poznaj Polskę, bawiąc się w skojarzenia

Zabawa to najlepszy sposób na… wszystko! Czyż nie? Pobawmy się w skojarzenia dotyczące miejsc w Polsce.

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Co tu porobić w południowo-zachodniej Polsce?

Jakieś pomysły na przerwę świąteczną (podchodząc realistycznie do pogody)? Polska południowo-zachodnia zaprasza w podziemia! I nie tylko.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , | Leave a comment

Atrakcje dla dzieci w okolicach Bydgoszczy

Co ciekawego jest w okolicy np. Bydgoszczy? Gdzie są jakieś atrakcje dla dzieci, które i nas ubawią?

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Ten prezent nie trafi do kąta 🙂

Najlepszy prezent to taki, który daje radość całej rodzinie. Dzięki Mapie Polski dla dzieci macie gotowe ciekawe zajęcia. Może Was ona nawet wygonić z domu!

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

„Lekcja” z mapą Polski dla dzieci

Jak najlepiej przetestować produkt dla dzieci? Pokazać dzieciom 🙂 Tak też zrobiłam. Jak dzieci reagowały na mapę? Uskrzydlająco!

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

Czym mapki turystyczne regionu różnią się od typowych mapek topograficznych?

Poprzez moje mapki turystyczne chcę Wam ułatwić planowanie wypoczynku, znalezienie rozrywki w deszczowe dni, wypatrzenie najciekawszych DLA WAS atrakcji okolicy.

Posted in O mapach i mapkach | Tagged , , , , , | Leave a comment

Góry atrakcji na Dolnym Śląsku

 Placem po mapie… Dzisiaj zawędrowałyśmy na Dolny Śląsk. Kojarzyłam go zwykle z kopalniami, a tu taka niespodzianka! Owszem są tam kopalnie, ale i mnóstwo innych ciekawych rzeczy.

Posted in Atrakcje w Polsce | Tagged , , , , , , | Leave a comment
Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Właściciel

Autorka map i pomysłodawczyni map i mapek turystycznych.Wykonując mapy do książek podróżniczych na zlecenie Wojciecha Cejrowskiego zauważyłam, że jest to coś, co lubię robić! Cieszę się z każdej kolejnej mapy, która mi wyszła tak, że mogę być z niej dumna. Zaczęły wykluwać się pomysły na mapy inne niż wszystkie. Krok za krokiem je realizuję. Lubię podróżować na własną rękę i stwierdziłam, że czasami przydałaby się prosta ściąga pt. „co by tu porobić w okolicy". Tak wpadłam na pomysł regionalnych mapek turystycznych. Mam nadzieję, że pomogą Wam fantastycznie spędzić czas!

TwojeMapy.com Agnieszka Rajczak-Kucińska

tel. 600 03 09 04 e-mail: mapy@twojemapy.com

FORMULARZ KONTAKTU:

2 + 1 =

Chcesz znać nowości ze świata "TwojeMapy"?

- darmowe mapki turystyczne w pdf
- inspiracje, wskazówki turystyczne
- nowe mapy ścienne

Nie spamujemy! Nie więcej niż 1-2 maile tygodniowo. W każdej chwili można się łatwo wypisać.