Czasami piękny weekend aż korci, by się wyrwać z domu, zabawić, zrelaksować, odetchnąć świeżym powietrzem i wrócić pełnym wrażeń! Pada wtedy pytanie:

No ale co by tu porobić z dzieciakami?

Gdzie są jakieś atrakcje dla dzieci, które i nas ubawią?

Co ciekawego jest w okolicy np. Bydgoszczy?

Może już mieliście okazję sprawdzić się w naszym QUIZIE „Czy znasz atrakcje dla dzieci w Polsce?.

W kolejnych wpisach blogowych omówimy szerzej atrakcje, które padły w pytaniach quizu.

Zaczynamy od … Wenecji, bo tego dotyczyło pytanie pierwsze quizu.
yyy…. miała być Bydgoszcz, nie? Sprawdźmy więc, jakie atrakcje dla dzieci w Bydgoszczy i okolicach warto zobaczyć!
Rzućcie okiem na fragment Mapy Polski dla dzieci. Widzicie Wenecję? i Bydgoszcz? (to prostsze  )

Włoska Wenecja słynie z kanałów, gondoli, masek i placu św. Marka, a nasza rodzima Wenecja to kolejka wąskotorowa!

Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zgromadzili tu kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów – między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu – towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe.
Jest oczywiście i kolejowy plac zabaw, a także Żnińska Kolej Powiatowa, czyli zasapana ciuchcia wąskotorowa, która w sezonie letnim powiezie Was trasą Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.

A skoro możemy dojechać do Biskupina, to jedziemy!

Biskupin odwiedziłam będąc jeszcze małym dzieckiem i zapadł mi w pamięć do tego stopnia, że zapytana o atrakcje w Polsce wymieniam go w pierwszej dziesiątce. Bo co może lepiej opowiedzieć o dawnej historii, życiu w epoce brązu i żelaza jak nie piękna rekonstrukcja dawnej osady z wieloma warsztatami, festynami i wystawami?

Jadąc zaś w drugą stronę kolejką z Wenecji trafimy do Żnina (właściwie do Bożejwiczek koło Żnina) i westernowego miasteczka Silverado Citygdzie odbywa się wiele wydarzeń tematycznych, więc warto zapoznać się z kalendarzem imprez.

W Rogowie zaś czeka moc atrakcji dla dzieci, między innymi Zaurolandia – jeden z największych w Polsce parków dinozaurów, zwierząt morskich położony jest w okolicy 113 jezior w krainie zwanej Pałukami na Szlaku Piastowskim. Znajdziemy tam też park linowy z wyzwaniami dla dużych i małych. To wszystko i jeszcze więcej czeka na maluchy w okolicach Bydgoszczy.

Wągrowiec to miejsce mało znane, a znajduje się tam nie lada ciekawostka: skrzyżowanie rzek. Nie jest to zjawisko naturalne, zostało stworzone podczas prac melioracyjnych w 1830 roku. Jednak warto zobaczyć taki ewenement. Potem można się popluskać na innych sztucznych, wodnych skrzyżowaniach, czyli w miejscowym aquaparku 

Skrzyżowanie rzek, Wągrowiec

Aquapark (który może np. uratować wycieczkę, gdy pogoda się nagle popsuje) znajdziemy też w Inowrocławiu, a 18 km na południe trafimy na legendarną Mysią Wieżę w Kruszwicy, w której działy się mrożące krew w żyłach wydarzenia. Ochłonąć można podczas rejsu statkiem, w czasie którego mijamy dwie śluzy. To naprawdę ciekawa atrakcja dla dzieci w okolicach Bydgoszczy, ale nie tylko. Na pewno zaciekawi również dorosłych!

Wracając do Bydgoszczy docieramy do Solca Kujawskiego położonego nad Wisłą. A tam…  JuraPark w Solcu Kujawskim. Położony między Bydgoszczą a Toruniem jest obiektem turystycznym ulokowanym w przepięknej leśnej scenerii. Na powierzchni ponad 12 ha znajdują się takie atrakcje jak: JuraPark, Muzeum Ziemi, Park Owadów, Park Rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D i wiele innych.

Dla fanów pluskania się tutaj również jest aquapark.

W samej Bydgoszczy też znajdziecie interesujące atrakcje dla dzieci, choćby coś tak nietypowego jak Muzeum Mydła i Historii Brudu. Hmm.. ciekawe, czy w wejściu sprawdzają, czy się umyło uszy i szyję.Agnieszka
WordPress Lightbox