Czasami piękny weekend aż korci, by się wyrwać z domu, zabawić, zrelaksować, odetchnąć świeżym powietrzem i wrócić pełnym wrażeń! Pada wtedy pytanie:

No ale co by tu porobić z dzieciakami?

Gdzie są jakieś atrakcje dla dzieci, które i nas ubawią?

Co ciekawego jest w okolicy np. Bydgoszczy?

Może już mieliście okazję sprawdzić się w naszym QUIZIE „Czy znasz atrakcje dla dzieci w Polsce?.

W kolejnych wpisach blogowych omówimy szerzej atrakcje, które padły w pytaniach quizu.

Zaczynamy od … Wenecji, bo tego dotyczyło pytanie pierwsze quizu.
yyy…. miała być Bydgoszcz, nie?
No to rzućcie okiem na fragment Mapy Polski dla dzieci. Widzicie Wenecję? i Bydgoszcz? (to prostsze  )

Włoska Wenecja słynie z kanałów, gondoli, masek i placu św. Marka, a nasza rodzima Wenecja to kolejka wąskotorowa!

Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zgromadzili tu kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów – między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu – towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe.
Jest oczywiście i kolejowy plac zabaw, a także Żnińska Kolej Powiatowa, czyli zasapana ciuchcia wąskotorowa, która w sezonie letnim powiezie Was trasą Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.

A skoro możemy dojechać do Biskupina, to jedziemy!

Biskupin odwiedziłam będąc jeszcze małym dzieckiem i zapadł mi w pamięć do tego stopnia, że zapytana o atrakcje w Polsce wymieniam go w pierwszej dziesiątce. Bo co może lepiej opowiedzieć o dawnej historii, życiu w epoce brązu i żelaza jak nie piękna rekonstrukcja dawnej osady z wieloma warsztatami, festynami i wystawami?

Jadąc zaś w drugą stronę kolejką z Wenecji trafimy do Żnina (właściwie do Bożejwiczek koło Żnina) i westernowego miasteczka Silverado Citygdzie odbywa się wiele wydarzeń tematycznych, więc warto zapoznać się z kalendarzem imprez.

W Rogowie zaś czeka Zaurolandia – jeden z największych w Polsce park dinozaurów, zwierząt morskich położony jest w okolicy 113 jezior w krainie zwanej Pałukami na Szlaku Piastowskim. Znajdziemy tam też park linowy z wyzwaniami dla dużych i małych.

Wągrowiec to miejsce mało znane, a znajduje się tam nie lada ciekawostka: skrzyżowanie rzek. Nie jest to zjawisko naturalne, zostało stworzone podczas prac melioracyjnych w 1830 roku. Jednak warto zobaczyć taki ewenement. Potem można się popluskać na innych sztucznych, wodnych skrzyżowaniach, czyli w miejscowym aquaparku 

Skrzyżowanie rzek, Wągrowiec

Aquapark (który może np. uratować wycieczkę, gdy pogoda się nagle popsuje) znajdziemy też w Inowrocławiu, a 18 km na południe trafimy na legendarną Mysią Wieżę w Kruszwicy, w której działy się mrożące krew w żyłach wydarzenia  Ochłonąć można podczas rejsu statkiem, podczas którego mijamy dwie śluzy.

Wracając do Bydgoszczy docieramy do Solca Kujawskiego położonego nad Wisłą. A tam…  JuraPark w Solcu Kujawskim. Położony między Bydgoszczą a Toruniem jest obiektem turystycznym ulokowanym w przepięknej leśnej scenerii. Na powierzchni ponad 12 ha znajdują się takie atrakcje jak: JuraPark, Muzeum Ziemi, Park Owadów, Park Rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D i wiele innych.

Dla fanów pluskania się tutaj również jest aquapark.

W samej Bydgoszczy też znajdziecie interesujące atrakcje, choćby coś tak nietypowego jak Muzeum Mydła i Historii Brudu. Hmm.. ciekawe, czy w wejściu sprawdzają czy się umyło uszy i szyję 


Mapa Polski dla dzieci

ZESTAW EDUKACYJNY

to po prostu najlepsza mapa Polski dla dzieci 🙂


Może zainteresuje Cię również:

Góry Stołowe – mój własny plan na rodzinny wyjazd

Mój własny, subiektywny wybór, plan na rodzinny wyjazd w Góry Stołowe i okolice. Jeżeli jesteście podobni do nas, to może skorzystacie 🙂

Posted in Krótkie informacje uzupełniające | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Atrakcje dla dzieci w okolicach Bydgoszczy

Czasami piękny weekend aż korci, by się wyrwać z domu, zabawić, zrelaksować, odetchnąć świeżym powietrzem i wrócić pełnym wrażeń! Pada wtedy pytanie:
No ale co by tu porobić z dzieciakami?

Posted in Podróże z mapą | Tagged , , , | 1 Comment

Wyzwania w zestawie „Mapa Polski dla dzieci”

Kto z Was pamięta ze szkoły wymóg wyrycia na pamięć prawobrzeżnych i lewobrzeżnych dopływów Wisły? Ja do tej pory potrafię wyrecytować formułkę: Soła, Skawa, Raba, Dunajec, San, Wisłoka…. (dalej nie pamiętam).
Czy miało to sens?

Posted in O mapach | Tagged , , , , | 1 Comment

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie! Oto atrakcje na niepogodę.

Nieważne jaka jest pogoda! Zabawa nie musi zależeć od aury.

Dzisiaj, korzystając z Mapy Polski dla dzieci, chciałabym zrobić przegląd najciekawszych atrakcji w każdym województwie, które sprawdzą się nawet w czasie ulewy i zamieci

Posted in O mapach | Tagged , , , , | Leave a comment

Co tu porobić w południowo-zachodniej Polsce?

Przygoda, zabawa i nauka, czyli pomysły na kiepską pogodę w południowo-zachodniej Polsce

Posted in Podróże z mapą | Tagged , , , | Leave a comment

Ten prezent nie trafi do kąta 🙂

Dobrze jest, jeśli podarunek rozwija dziecko, uczy czegoś nowego.
Niejedno dziecko będzie zachwycone piękną ozdobą pokoju, którą z dumą będzie prezentowało znajomym. Z całą pewnością to propozycja jakiej jeszcze nie było.

Posted in O mapach | Tagged , , | Leave a comment

Agnieszka

Właściel i twórca map at TwojeMapy.com
Nie-podróżniczka i nie-kartograf. Robię mapy podróżnicze 🙂
Agnieszka
5% rabatu
Zonk
Następnym razem
Prawie!
10% rabatu
30% rabatu
Niestety, nie tym razem
8%
Mało brakowało
20% rabatu
Nie udało się
15%
Zagraj i wygraj RABAT!
Zakręć kołem. Masz szanse wygrać kod rabatowy. (Nie sumuje się z innymi rabatami)
Kod jest ważny przez 10 godzin. Można z niego skorzystać 1 raz.
WordPress Lightbox