Blog TwojeMapy.com powoli będzie się przeistaczał w bazę wiedzy podróżniczej. Nie od razu Kraków zbudowano, więc po kolei, krok za krokiem 🙂
Zaczynamy.

Na Wielkiej Turystcznej Mapie Świata zaznaczonych jest ponad 1000 największych światowych turystycznych atrakcji. Wkrótce opublikujemy QUIZ, sprawdzający jak dobrze je znacie, a tymczasem omówimy kilka z nich, wraz okolicą.

Krótko mówiąc znajdziecie tu zwięzłe, przydatne i praktyczne przewodniki po wybranych zakątkach globu.

UWAGA: konstruując ten przewodnik nie udajemy, że wszystko wiemy i wszędzie byliśmy. Wręcz przeciwnie. Uważam, że jest mnóstwo blogerów, którzy napisali fantastyczne artykuły o chyba każdym zakątku świata i uznałam, że w połączeniu z dostępnymi na rynku przewodnikami, jest to najlepsze kompendium wiedzy turystycznej, jakie można sobie wymarzyć. Tyle, że trzeba go sobie samemu poskładać. Postanowiłam to zrobić za Was. Ciekawa jestem Waszej opinii (i samych blogerów) na ten temat 🙂

Pierwszy wybór znaczka z mapy padł na Brugię, gdyż Święta Bożego Narodzenia za pasem, a w Brugii jest jeden z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Całe miasteczko przepełnione jest świątecznym klimatem, więc to odpowiednia pora by tam zajrzeć.

Ale oprócz danego miejsca, omawiać będziemy też zazwyczaj okolicę, aby udostępnić Wam gotowy plan na fantastyczny wyjazd.

Kierunek wycieczki:
Flandria, czyli północno-zachodnia Belgia, nad Morzem Północnym.

Brugia

Brugię – stolicę Flandrii – często zwie się drugą Wenecją, a to za sprawą sieci czynnych kanałów. Wspaniałe średniowieczne gmachy świadczą o czasach świetności handlowej. Kamienne uliczki, malownicze kanały, imponujące budynki. I jeszcze “to coś” 🙂

Historię Brugii zwięźle i ciekawie opisuje przewodnik Pascal Itaka “Inspirator Podróżniczy” “Belgia i Luksemburg” (obecnie wydawany, wkrótce w naszej ofercie). Opisuje on też główne atrakcje miasteczka, wraz z cennymi wskazówkami od autora.


Urzekł mnie wstęp postu Zofii z podrozepokulturze.pl:

Fakty są takie: to nieprawda, że tylko upośledzony wieśniak zachwyci się Brugią*, ale owszem trzeba być cierpliwym i zasobnym w gotówkę turystą, aby bez bólu zębów spędzić tu więcej niż pół dnia.


podrozepokulturze.pl
Gdybym urodził się na farmie i był upośledzony, to Brugia może zrobiłaby na mnie wrażenie, ale tak się nie stało, więc nie robi – mówi w jednej ze scen Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj Ray grany przez Colina Farrela.


Chociaż jak pokazuje nam blog “Busem przez świat” i “gadulec.me” – można też “zaliczyć” (że tak paskudnie to ujmę) Brugię budżetowo (o tym w dalszej części artykułu).


A jakie są główne atrakcje?:

foto: podrozepokulturze.pl

Rejs po kanałach 

punkt niemal obowiązkowy – piszę niemal, gdyż podobno potrzeba do tego sprawnych łokci – generalnie, jak pisze Zofia (Wyjazdologia.

Zwiedzanie

Jeżeli chodzi o zwiedzanie Brugii na piechotę, to Madame Edith poprowadzi Was “za rękę” (pokazuje przy tym tyle zdjęć, że możecie czuć się, jakbyście już Brugię przewędrowali)

Atrakcje historyczne

Markt i Belfort, czyli Główny Rynek i Dzwonnica – opisy znajdziecie w przewodniku Pascala i na blogach, m.in. Wyjazdologia)

Muzea

Historium – nowoczesne muzeum przybliżające średniowieczną Brugię (Pascal, Busem przez świat)
Groeningemuseum – z doskonałą kolekcją prymitywistów flamandzkich i obrazami artystów renesansu i baroku (Pascal)
Gruuthusemuseum – kolekcja flamandzkiej sztuki użytkowej i dekoracyjnej. (Pascal)
Muzeum Czekolady
Prywatne Muzeum Diamentów (Pascal)
Kantcentrum – centrum sztuki koronkarskiej (Pascal)

Inne miejsca

Jarmark Bożonarodzeniowy (Busem przez świat)
Festiwal rzeźb lodowych (Busem przez świat)
BrowarDe Halve Maan (wszedobylscy.com, wyjazdologia.pl)
Vismarkt, dawny targ rybny – obecnie miejsce spacerowo-restauracyjne

Skoro już jesteśmy przy jedzeniu, to

Brugia słynie z gofrów, frytek, czekolady, piwa i drogich restauracji.

Co zjeść, gdzie zjeść, za ile i czy warto? Te informacje znajdziecie tu:
podrozepokulturze.pl, wyjazdologia.pl.
Kinga (gadulec.me) odkryła pewien ciekawy patent na tańsze jedzenie w restauracji, narobiła mi też smaka opisem czekoladek z nadzieniem piwnym… hm..
madameedith.com opisuje szerzej pewną herbaciarnio-kawiarnia, a w Pacalu znajdziecie namiary na restaurację serwującą dania z produktów sezonowych i ekologicznych.

foto: https://wszedobylscy.com

No dobrze, ale

jak dojechać do Brugii i gdzie nocować?

Tu wybór też jest dość szeroki:

Dojazd:
Busem przez świat poleca samolot. Wskazują namiary na tanie loty, doradzają też jak dojechać z lotniska do miasta.
Można tez dotrzeć pociągiem, tak jak rodzinka madameedith.com
gadulec.me dotarła autostopem.

Gdzie nocować?
Sporo namiarów i informacji praktycznych podaje blog Busem przez świat  (to prawie gotowiec, łącznie z mapka atrakcji(!), po co ja się tu wysilam?)

podrozepokulturze postawiła na nocleg w Holandii i dojazd do Brugii pociagiem – dlaczego i za ile poczytacie na jej blogu.


OKOLICE BRUGII:

Morski park rozrywki Boudewijn Seapark

około 6 km od centrum Brugii znajdziecie park rozrywki dla całej rodziny.
W sezonie letnim największą jego atrakcją jest delfinarium. Na maluchów czeka spory plac zabaw z licznymi atrakcjami. W sezonie zimowym poszaleć można na lodowisku jeżdżąc na łyżwach.
(nieco więcej informacji znajdziecie tutaj )

Brugia leży zaledwie 20 km od Morza Północnego

i opis atrakcji na tym wybrzeżu to materiał na osobny artykuł (już wkrótce będziemy kontynuować ten temat).
Na razie wspomnę tylko miejsca na wybrzeżu:
De Panne, Ostenda, De Haan, Blankenberge, Knokke-Heist.

Inne warte odwiedzenia miasto Belgii to Gandawa, nazywana bywa średniowiecznym Manhattanem. Gandawa leży 50 km od Brugii. Znajdziecie o tym mieście sporo informacji zarówno w przewodnikach jak i na blogach, np.:
http://antwerpiajawniej.blogspot.com/p/gandawa-w-jeden-dzien.html
https://frugru.pl/ucieklam-z-gandawy/

Dla miłośników zamków:

Kasteel Beauvoorde – renesansowy zamek Beauvoorde oddalony jest 8 km na południe od Veurne (60 km od Brugii w stronę Francji) i stanowi jedną z największych atrakcji regionu.
http://www.kasteelbeauvoorde.be

Zaś 70 km od Brugii (również niedaleko granicy z Francją) znajduje się Ypres (Ieper)ważne miejsce dla osób interesujących się historią I Wojny Światowej. W trakcie I wojny światowej Ieper zostało dosłownie zmiecione z powierzchni ziemi. Znajdziecie tam In Flanders Fields Museum oraz Przyczółek Ypres.
Sporo informacji na ten temat jest w przewodniku Pascala oraz na stronie https://www.belgiazwiedzanie.com/zwiedzanie20.html


Czy tego typu zestawenia uważacie za przydatne? Może macie jakieś sugestie? Będę wdzięczna za komentarze!


Wielka Turystyczna
Mapa Świata

A ty jakieś miejsca na świecie byś zaznaczył(a)?


Może zainteresuje Cię również:

Agnieszka
WordPress Lightbox