Na pewno wiecie, że Nowy Rok pierwsi przywitają mieszkańcy Pacyfiku – choć konkretnie to części Pacyfiku, bo druga część przywita Nowy Rok ostatnia.

Chętni mogą więc załapać się na dwa Sylwestry!

 

Tak dokładnie to pierwsi z pierwszych będą mieszkańcy Kiribati, którzy trochę się wepchnęli przed szereg (zobaczcie na mapie, którą dla Was przygotowałam poniżej). W 1994 r. w tym kraju leżącym na 33 wyspach na Pacyfiku kandydat na prezydenta obiecał, że jak wygra wybory, spowoduje, że Kiribati pierwsze będą świętować Nowy Rok. Wygrał, a przecinającą to państwo linię zmiany daty przesunięto i tradycyjnie już tam sylwester przypada najwcześniej.

I teraz Linia Zmiany Daty wygląda, jakby rzeczywiście ktoś ją po pijaku rysował, bo czule otula takie oto wysepki…


zdjęcie: www.kiribatitourism.gov.ki

To jeszcze nie wszystko: strefy czasowe też są dość poplątane i jak widać czas trochę skacze i pląsa (zresztą nie tylko tam – ale tam, ze względu na Linię Zmiany Daty jest to dość spektakularne).

I tak np. przemieszczając się z Samoa do Samoa Amerykańskiego (około 50 km) możemy krążyć między wczoraj a dzisiaj, lub między dzisiaj a jutro (zależnie od punktu patrzenia).

A podczas gdy nad wschodnimi wyspami Kiribati (Line Islands) wschodzi noworoczne słońce, to jeszcze nie wzeszło sylwestrowe słońce 20 stopni dalej na zachód, nad Wyspą Midway

hmm… spójrzmy na mapę, bo bez tego się tego nie ugryzie…

Podobna sytuacja jest z Wyspami Aleuckimi (USA) (łańcuch wysepek odchodzących od Alaski) i Półwyspem Czukockim.
Rosjanie już opijają Nowy Rok, podczas gdy na tej samej długości geograficznej Amerykanie smacznie śpią PRZED Sylwestrem

Nie wiem jak Wy, ale ja idę po coś mocnego…

Agnieszka
WordPress Lightbox